Kivonul 2008-tól a Forma-1-ből a Ferrari-istálló tulajdonosa, a FIAT - olvasható a torinói cég döntése a Forma-1 egyik nem hivatalos honlapján. A konszern négy másik autóvállalattal együtt - BMW, DaimlerChrysler, Ford és Renault - 2008-tól új versenysorozatot akar indítani, ezért a 2007-ben lejáró Forma-1-es szerződésüket nem hosszabbítják meg. Az öt autós társaság hollandiai központtal GPWC-Holding néven vállalatot alapít az új verseny menedzselésére, Paolo Cantarella FIAT-vezérigazgató elnökletével.
Üzlettaktikai, nyomásgyakorló lépésnek tartja az előbbieket a lapunknak nyilatkozó Palik László, a Hungaroring Sport Rt. elnök-vezérigazgatója. A lépés hátterében vélhetően az áll, hogy tavaly a Kirch Media - Németország legnagyobb fizetős televíziókat üzemeltető társasága - megszerezte a Forma-1-es futamok televíziós közvetítésének jogával rendelkező Bernie Ecclestone vállalatának, a Slec Holdignak a 75 százalékát, és a Kirch a bárki által elérhető földi sugárzású csatornákról át akarja vinni a fizetős adókra a közvetítéseket. Ez ellentétes az autógyártók érdekeivel, hisz e cégek márkáik népszerűsítésében, a minél nagyobb nézőszám elérésében érdekeltek, s miután nem tudtak megegyezni a Kirchhel, a saját versenysorozat létrehozása mellett döntöttek. Palik szerint a szétválás mindenkinek ellenére van. A Hungaroring vezérigazgatója szerint a jelenlegi helyzet nem befolyásolja a 2002-2006 közötti magyar futamokat, mert a most jelzett lépés 2008-tól lépne életbe. Ferjáncz Attila, a Magyar Nemzeti Autósport Szövetség elnöke hivatalosan nem értesült az előbbiekről, így nem kommentálta a hírt.
D. J.
