Valamelyest megnyugtatta az olajpiacot, hogy az Európai Unió (EU) hajlandóságot mutat az Irán és az ENSZ közötti élesedő atomvita rendezésére, ennek hatására ugyanis 70 dollár alá süllyedt a nyersolaj ára New Yorkban. A szállítás körüli aggodalmak csillapodásával a júniusi kontraktus a Bloomberg értesülései alapján csak nyolc centtel, 69,61 dollárra emelkedett, így egymás után a második nap zárt 70 dollár alatt (előző nap 69,53 dolláron állt a jegyzés).
Az árcsökkenésben közrejátszott két, a kereslet enyhülésére figyelmeztető mérvadó nyilatkozat is. Ali al-Naimi szaúd-arábiai olajminiszter szerint az OPEC ugyan mindent megtesz, hogy a termelők a jövőben is képesek legyenek teljesíteni a kereslet támasztotta igényeket, ám a világgazdaság növekedési ütemének változatlanságát ő maga sem garantálhatja. Ez összhangban áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) várakozásaival, amely a napi fogyasztás idei emelkedésére vonatkozó prognózisát 1,8 százalékról 1,5 százalékra csökkentette. Ennek alapján a világpiaci megrendelések csak 84,83 millió hordóra növekednek, ami 200 ezer hordóval elmarad az előzőleg várt szinttől.
Al-Naimihoz hasonlóan nyilatkozott jordán kollégája, Abdullah bin Hamad al-Attijah. Az OPEC-államok mindössze három-négy év leforgása alatt hatalmas kapacitásokat teremtenek, ám nem lehet szavatolni, hogy lesz, aki kihasználja ezt a tartalék kapacitást – mondta a miniszter. Hamad al-Attijah hozzátette, hogy június elsején az olajminiszterek az elmúlt tíz hónaphoz hasonlóan most sem változtatnak a napi 28 millió hordós termelési kvótán, amennyiben az árak tartják a magas szintet.
Nem hazudtolta meg önmagát az olajpiac a tegnap közép-európai idő szerint 15 órakor megjelenő amerikai tartalékadatok közzététele után. Az ár először esett 30 centet, aztán emelkedett 60-at, hogy onnan essen egy teljes dollárt, mielőtt ismét emelkedésnek indul – összegezte a szerdai fejleményeket Szűcs Örkény, a Hamilton Tőzsdeügynökség Rt. elemzője. Hozzátette, hogy az összes árupiacon rendkívüli mértékben megnövekedett a volatilitás, a befektetők nagyon idegesen reagálnak minden hírre, irányváltásra. Rendszeres a szerdai adat után a cikkcakkmozgás, mivel a befektetők nehezen hámozzák ki a sokféle adat közül azt, amelyik befolyásolja a piacot. Most éppen a benzintartalék nőtt, míg a kőolajtartalék csökkent. Most ez jó vagy rossz? – kérdezik. Eddig a potenciális benzinhiány miatt aggódtak, de benzint csak kőolajból lehet finomítani. A végső reakció csak lapzárta utánra volt várható, lapzártakor a Crude leglikvidebb júliusi határideje 70,05 dolláron forgott.
