BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vihar előtti csend az olajpiacon?

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Valamelyest megnyugtatta az olajpiacot, hogy az Európai Unió (EU) hajlandóságot mutat az Irán és az ENSZ közötti élesedő atomvita rendezésére, ennek hatására ugyanis 70 dollár alá süllyedt a nyersolaj ára New Yorkban. A szállítás körüli aggodalmak csillapodásával a júniusi kontraktus a Bloomberg értesülései alapján csak nyolc centtel, 69,61 dollárra emelkedett, így egymás után a második nap zárt 70 dollár alatt (előző nap 69,53 dolláron állt a jegyzés).
Az árcsökkenésben közrejátszott két, a kereslet enyhülésére figyelmeztető mérvadó nyilatkozat is. Ali al-Naimi szaúd-arábiai olajminiszter szerint az OPEC ugyan mindent megtesz, hogy a termelők a jövőben is képesek legyenek teljesíteni a kereslet támasztotta igényeket, ám a világgazdaság növekedési ütemének változatlanságát ő maga sem garantálhatja. Ez összhangban áll a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) várakozásaival, amely a napi fogyasztás idei emelkedésére vonatkozó prognózisát 1,8 százalékról 1,5 százalékra csökkentette. Ennek alapján a világpiaci megrendelések csak 84,83 millió hordóra növekednek, ami 200 ezer hordóval elmarad az előzőleg várt szinttől.
Al-Naimihoz hasonlóan nyilatkozott jordán kollégája, Abdullah bin Hamad al-Attijah. Az OPEC-államok mindössze három-négy év leforgása alatt hatalmas kapacitásokat teremtenek, ám nem lehet szavatolni, hogy lesz, aki kihasználja ezt a tartalék kapacitást – mondta a miniszter. Hamad al-Attijah hozzátette, hogy június elsején az olajminiszterek az elmúlt tíz hónaphoz hasonlóan most sem változtatnak a napi 28 millió hordós termelési kvótán, amennyiben az árak tartják a magas szintet.
Nem hazudtolta meg önmagát az olajpiac a tegnap közép-európai idő szerint 15 órakor megjelenő amerikai tartalékadatok közzététele után. Az ár először esett 30 centet, aztán emelkedett 60-at, hogy onnan essen egy teljes dollárt, mielőtt ismét emelkedésnek indul – összegezte a szerdai fejleményeket Szűcs Örkény, a Hamilton Tőzsdeügynökség Rt. elemzője. Hozzátette, hogy az összes árupiacon rendkívüli mértékben megnövekedett a volatilitás, a befektetők nagyon idegesen reagálnak minden hírre, irányváltásra. Rendszeres a szerdai adat után a cikkcakkmozgás, mivel a befektetők nehezen hámozzák ki a sokféle adat közül azt, amelyik befolyásolja a piacot. Most éppen a benzintartalék nőtt, míg a kőolajtartalék csökkent. Most ez jó vagy rossz? – kérdezik. Eddig a potenciális benzinhiány miatt aggódtak, de benzint csak kőolajból lehet finomítani. A végső reakció csak lapzárta utánra volt várható, lapzártakor a Crude leglikvidebb júliusi határideje 70,05 dolláron forgott.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Arató János
Arató János
Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet