BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több mint 16 millió tonna gabona termett az idén

2005. december 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyarországon az idén a 7,3 millió tonna kalászosgabona- és a 9 millió tonnás kukoricaterméssel 16,3 millió tonna gabonát takarítottak be – tájékoztattak az agrártárcánál az aratási koordinációs bizottság pénteki ülése után. Mint kiderült, a kukoricát eddig a terület 96 százalékáról, 1,165 ezer hektárról törték le, hektáronként 7,7 tonna országos termésátlag mellett. Kiemelkedő hozamokat produkált Fejér és Tolna megye 9,2, illetve 9,3 tonnával, míg a legrosszabb eredmény Nógrádban volt, hektáronként 5 tonnával.
A Concordia Rt. összes bruttó raktárkapacitása 357 ezer tonna, ebből jelenleg körülbelül 18 ezer tonna szabad országos szinten. A TIG Kht. kapacitása 252 ezer tonna, ebből ma mintegy 13 ezer tonna szabad. Az országból a szezon első öt hónapjában, november 30-ig körülbelül 1,3 millió tonna gabonát vittek ki, fele-fele arányban búzát és kukoricát. A legtöbb gabona, 500 ezer tonna a görög piacra került, továbbá Németországba, Hollandiába, Olaszországba és Bosznia-Hercegovinába. Az EU 25-ök exportja ugyanebben az időszakban 9,7 millió tonna volt, míg a közösség importja 5 millió tonna a búza- és rozsliszttel, valamint az árpamalátával együtt. Az Agrárgazdasági Kutató Intézet adatai szerint a szezon első hetéhez képest az étkezési búza belpiaci ára 8,3 százalékkal csökkent, a takarmánybúzáé 0,8 százalékkal nőtt, a takarmánykukoricáé 5,7 százalékkal csökkent, míg a takarmányárpáé 14,5 százalékkal emelkedett.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet