Az Európai Unió cukorreformja tekintetében az agrártárca ismételten ismertette a magyar álláspontot az EU mezőgazdasági főigazgatóságának illetékeseivel a múlt héten – tudtuk meg Benedek Fülöptől, a minisztérium közigazgatási államtitkárától, aki maga is részt vett a brüsszeli egyeztetésen. Mint ismeretes, a most górcső alá vett – immár második – uniós reformtervezet szerint a fehér cukor tonnánkénti intervenciós ára a jelenlegi 631,9 euróról a 385,5 eurós „referenciaárra” csökkenne, amely mögött már nem lenne felvásárlási garancia az EU részéről. A cukorrépa minimumára fennmaradna, de a mai 46,72 euróról 25,05 euróra változna, ez a jelenlegi 11 500 forint helyett 6250 forintot jelentene tonnánként. A termelőknek a kieső összeg 60 százalékát adnák vissza kompenzációként. Egy, az átálláshoz kapcsolódó szerkezetátalakítási program során továbbá négy év alatt a kezdeti 730 euróról 450 euróra csökkenne a kompenzáció kvótatonnánként a kvótatulajdonosok számára.
Az államtitkár emlékeztetett arra, hogy Magyarország az unió többségével ellentétes, a magyar termelők érdekeit markánsabban védő álláspontot képvisel az ügyben. Ez lényegében abból áll, hogy Magyarország – bár egyetért a reform szükségességével – a Brüsszel által javasolt 39 helyett csak 25 százalékos árcsökkentést fogadna el, s a termelői kompenzáció esetében is a tervezettnél magasabb szintet, akár 100 százalékot sem tartana kizártnak. Ezt a véleményt már képviselte Gráf József az uniós agrárminiszterek közelmúltbeli ülésén, miután a magyarországi cukorágazat képviselőivel egyeztetett.
Az EU ugyanakkor többször, így a mezőgazdasági főigazgatóság révén a múlt héten is kérte, hogy próbáljunk kompromisszumot teremtve, „a magyar álláspontból kissé engedve, de nagyobb részét érvényesítve” új álláspontot kialakítani az ügyben – hívta fel a figyelmet Benedek Fülöp. Mint azt Gráf József lapunk érdeklődésére hétfőn elmondta, a napokban egyeztetett a hazai piaci szereplőkkel, termelőkkel és feldolgozókkal a kérdésről, s meglehetősen „rugalmas mandátumot” kapott tőlük, mintegy tíz variáció is felmerült ugyanis lehetséges megoldásként, amit a november 22–24-én tartandó uniós agrárminiszteri tanácskozáson képviselhet. Elképzelhető például olyan verzió, hogy a cukor ára nem 39 százalékkal, hanem kevésbé csökken, ilyen esetben esetleg a kompenzáció sem kellene hogy feltétlenül elérje a 100 százalékos nagyságrendet. A miniszter fő szempontként jelölte meg a „bent maradást” a tárgyalásokon, amelyek hangneme – véleménye szerint – a decemberi WTO-megegyezés csökkenő esélye miatt a szokásosnál enyhébb lesz.
