BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Érdemes disznót hizlalni Magyarországon

2005. november 15. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Maximálisan korlátozni fogom a következő időszakban az élősertés-behozatalt az országba – mondta Gráf József, az agrártárca első embere a Hungary Meat Kft. beszállítói találkozóján kedden Kiskunfélegyházán. A miniszter a különféle állatbetegségektől sújtott országokból származó sertések behozatalának megtiltását is tervbe vette, valamint szigorítja a feldolgozott áruk importját is. Szerinte egyébként egy ideje már ismét érdemes sertést tartani Magyarországon, az E minőségű vágósertés év végére várható kilogrammonkénti 285–290 forint körüli átlagára ugyanis – ami az 1800 forintos állatjóléti támogatással együtt 300 forint – a sertéstartók jó részének már nyereséget hoz. Ez persze még nem fedezi az elmúlt évek veszteségét – fogalmazott Gráf József, hozzátéve: a sertéságazat problémája tehát még messze nincs megoldva, de „elindultunk az árstabilizáció felé”. További bizakodásra ad okot, hogy a 25 tagú Európai Unión belül csak Németországban magasabb a sertés átvételi ára, mint Magyarországon, ahol mintegy 8-9 forinttal tartósan magasabb, mint az Európai Unió öt legnagyobb tenyésztőjeként számon tartott tagállamok átlagára. Ez pedig már tendencia, hiszen 2004 második félévétől tartósan magasabbak a magyarországi árak az említett átlagnál, miközben a magyar húsipari termékeket nagyon keresik az uniós és az orosz piacon.
A miniszter szerint a magyar piac 4,1-4,2 millió sertést bír el, de mint kifejtette, reméli, hogy ez a szám 6 millióra is felmehet. Az utóbbi időben visszaesés alapvetően a kistermelőknél, illetve a klasszikus háztáji típusú gazdálkodásnál következett be, a tárca vezetője azonban reméli, hogy előbb-utóbb ott is sikerül visszaállítani a korábbi forgalmat. Anyakocából van annyi, amennyi kell, az alapkérdés az, hogy első lépésben a piaci feltételeket sikerül-e megteremteni, illetve olcsó takarmányt előállítani, előrelépés ugyanis csak ebben az esetben lehetséges. Mint a miniszter kifejtette, az ágazat másik alapkérdése az, hogy a kialakult hazai élősertés-felvásárlási árat – ami jelenleg 295 forint körüli kilogrammonként – tartani kell. Jelenleg ugyanis a piaci szereplők azt „játsszák”, hogy amikor emelkednek az árak, akkor megpróbálnak élő sertést is kivinni az országból, amikor pedig csökkennek, a feldolgozók még le is verik az árat, pedig jobban kellene törekedni a megegyezésre.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet