Már két hónapja sincs a brit EU-elnökségnek arra, hogy nyélbe üsse a 25 tagállam között a cukorreformról szóló megállapodást, amit a tizenegy cukortermelésben érdekelt tagállam tegnapelőtti fellépése akár meg is hiúsíthat. Görögország, Portugália, Olaszország, Írország, Finnország, Magyarország, Lengyelország, Litvánia, Lettország és Szlovénia hivatalos levélben tiltakozott az Európai Bizottságnál az uniós cukorrezsim tervezett megváltoztatása ellen. Az aláírók számára elfogadhatatlan a cukor garantált árának 39 százalékos csökkentése 2007 végéig, avval együtt, hogy a kieső összeget 60 százalékos mértékig kompenzálná az EU a cukorrépa-termelőknek és visszaadott kvótatonnánként a cukortermelőknek (itt a kompenzáció annál magasabb lenne, minél hamarabb adja vissza a termelő a kvótát). A tiltakozók jelentősen kisebb mértékben faragnak le garantált árat, és mindezt fokozatosan vezetnék be, továbbá a kompenzációt a közvetlen mezőgazdasági támogatások emelésén keresztül képzelik el. Az aláírók azzal érvelnek, hogy a tervezett rezsim gyakorlatilag felszámolná az uniós cukorágazatot, Olaszországban például 71 ezer munkahelyet veszélyeztetne – állítja Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök. Más országok – köztük Svédország, Dánia és Észtország – viszont a tervezettnél is radikálisabb reformot követelnek, míg sokan a kompenzáció okozta pluszkiadásokat tartják aggályosnak a 2007–2013-as uniós büdzsé szempontjából.
A cukorreform blokkolása ugyanakkor korántsem biztos, hogy megoldja az érintett tagállamok helyzetét, az EU-nak ugyanis a támogatások csökkentéséről kell biztosítania a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO) a decemberi hongkongi találkozón. A reformtervezet megfelelő alapként szolgálhatna az EU–WTO tárgyalásokhoz, ennek hiányában azonban előfordulhat, hogy meg kell nyitni az uniós piacot egyes országokkal szemben. Brüsszeli hivatalnokok szerint így legkésőbb az agrárminiszterek novemberi ülésén kell megállapodni a cukorrezsim átalakításáról, bár többen szkeptikusak a kérdés év vége előtti rendezését illetően.
Az EU azért reformálná meg a cukorpiacot, mert ma a tagországokban a cukor ára háromszorosa a világpiacinak, s ez az állapot több ország szerint tarthatatlan, s a WTO is ebbe az irányba kényszeríti a közösséget – mondta Vajda László, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) főcsoportfőnöke. Hozzátette: a reform nyomán 5 millió tonnával csökkenne az EU 15-16 millió tonnás kvótás termelése, miközben évente 18-20 millió tonnát gyártanak. Egyes tagállamokban egyszerűen megszűnne vagy jelentősen visszaesne a termelés. Ezek közé tartozik Magyarország is, így számára – bár egyetért a reform szükségességével – nem fogadható el a bizottsági javaslat. Magyarország a javasolt 39 helyett csak 25 százalékos árcsökkentést fogadna el, s a termelői kompenzáció esetében is a tervezettnél magasabb szintet, akár 100 százalékot sem tartana kizártnak. Ezt a véleményt képviselte Gráf József is az uniós agrárminiszterek minapi ülésén, miután a magyarországi cukorágazat képviselőivel egyeztetett.
