BUX 139057.63 -0,18 %
OTP 45250 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kukorica tizedét már betakarították

2005. október 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kukorica betakarítása – a tenyészidő többhetes eltolódása miatt – az elmúlt években megszokotthoz képest két-három hetet késik, a mai napig az összes, 1,2 millió hektár betakarítandó termőterület mintegy 10 százalékáról, több mint 100 ezer hektárról törték le a termést. Erről Benedek Fülöp, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) közigazgatási államtitkára tájékoztatott a betakarítási koordinációs bizottság csütörtöki ülése után. Hozzátette, hogy a kukorica hektáronkénti termésátlaga 7,1–7,2 tonna körüli, ami az előzetes becslésnél valamivel jobb eredmény. A kezdeti hozamok 5,6–10,6 tonna között szóródtak hektáronként, s szakértők szerint a mostani adat még javulhat. Jelenleg még nincs gabonaelhelyezési gond, később azonban főként Békés és Hajdú-Bihar megyében lehet számítani arra, hogy kevés lesz a tárolóhely – vélekedett Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek (Magosz) főtitkára.
Napraforgóból a termés több mint 90 százalékát takarították már be, 2,2 tonna körüli hektáronkénti termésátlag mellett. Szintén a betakarítás végéhez közeleg a szója, a cukorrépa és a burgonya, jó, illetve közepes terméseredményekkel.
Az őszi búza 30 százalékát vetették el eddig, míg az őszi árpánál 90 százalékban, az őszi káposztarepcénél pedig teljes mértékben befejeződött ez a munka. Általános tapasztalat az, hogy kevés fémzárolt vetőmagot használnak a gazdálkodók az általuk magasnak tartott ár miatt. Az őszi mélyszántást a tervezett 2,3 millió hektár hozzávetőleg ötödén végezték el.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet