BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A hideg húzza az olajárat

2005. október 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tegnap tovább emelkedett a kőolaj ára a nemzetközi tőzsdéken, az amerikai könnyűolaj novemberi határidőre közel 1 dollárral, 64,09 dollárig drágult, míg a londoni Brent jövő havi jegyzése 0,7 százalékkal, 60,47 dollárig emelkedett. A piac meglepetten fogadta a Nemzetközi Energiaügynökség keddi bejelentését, miszerint 2006-ban az ideinél is jelentősebb mértékben bővülhet a napi kőolajkereslet a világpiacon. Az idén napi 1,26, jövőre 1,75 millió hordós igénynövekedésre lehet számítani.
A problémát továbbra sem a nyersolaj, hanem a finomított termékek kínálata, illetve a finomítási kapacitás szűkössége okozza. Ez tükröződik a ma nyilvánosságra kerülő készletadatokkal kapcsolatos várakozásokból is. A Reuters és a Bloomberg gyűjtései alapján az elemzők a finomított termékek esetében az egyesült államokbeli készletszintek csökkenésére, míg a nyersolaj esetében a készletszint emelkedésére számítanak az elmúlt időszakra vonatkozóan. A negyedik negyedévben, az észak-amerikai fűtési szezon beindulásával a finomítóknak teljes kapacitásukat ki kell használniuk a hiány elkerülése érdekében, annál is inkább, mivel a közép-amerikai térséget ért hurrikánok a finomítói kapacitás jelentős részében kárt okoztak. Ezek a finomítók csak 2006-ban működhetnek majd teljes kapacitással. Az USA-ban emellett a földgázellátás sem tökéletes egyelőre, a kiesést pedig fűtőolajjal lehet pótolni, ez szintén felfelé hajthatja az olajárakat a jövőben.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet