A következő néhány hétben az aranypiac korrekciójára lehet számítani, a nemesfém árfolyama októberben visszatér majd a sokéves átlagnak megfelelő, unciánkénti 450 dolláros szint köré. Míg a HSBC Holdings elemzője 440 dolláros árszintet prognosztizál, Oláh Flórián, a Hamilton Tőzsdeügynökség Rt. nemzetközi határidős piacok üzletágának elemzője szerint 450–455 dollárig süllyedhet a következő hetekben az aranyár. A nemesfém jegyzése tegnap gyakorlatilag nem változott, 467,2 dolláros szinten zárt a határidős jegyzés. A múlt héten 18 éves árcsúcsot döntöttek a jegyzések: a prompt árfolyam 474,45 dollárt ért el a New York-i árutőzsdén, míg a decemberi határidő jegyzése elérte a 485 dollárt is – emlékeztetett Oláh.
A nagymértékű drágulás az Egyesült Államok gazdasági növekedését és részben a világpolitikát is jellemző bizonytalanságnak tudható be, de az USA jegybankjának szerepét betöltő Fed kamatpolitikája is ebbe az irányba tolta a nemesfém árát. Emellett a kőolajárak által gerjesztett inflációs várakozások és a rendszerint karácsony előtt megugró szezonális fizikai kereslet is drágulást eredményezett. Oláh kifejtette, hogy az elmúlt hetekben már a jegybankok aranyértékesítéseiben sem bízhatott a piac, mivel a 2005-re tervezett eladásokat már lebonyolították a központi bankok. A befektetési alapok pedig már jó ideje erőteljesebb szereplői az aranypiacnak: a bizonytalan inflációs és valutaárfolyam okozta kockázatot így igyekeznek minimalizálni. Mindennek eredményeképpen a múlt héten rekordmennyiségű, 370 ezer vételi pozíciót regisztráltak a New York-i árutőzsdén. A piac lenyugvását követően azonban profitrealizálásba kezdtek a befektetők, ami most az árfolyam korrekcióját okozza.
Néhány hét múlva azonban ismét érdemes lesz aranyat venni, mivel az év végére újra 480–500 dolláros árszintet várnak az elemzők. A politikai és gazdasági bizonytalanság mellett ugyanis a jelentősen emelkedő fizikai kereslet is magasan tartja az árakat: az indiai és török ékszerpiaci igény hagyományosan magas ebben az időszakban, a kínai kereskedők pedig 12-15 százalékkal több aranyat vásárolhatnak az idén, mint egy évvel korábban – a Nemzetközi Aranypiaci Szövetség előrejelzése szerint. Oláh szerint az elmúlt időszak eseményeinek hatására felbomlott a dollár és az arany árfolyama közti szoros kolleráció, így jövőre az első félévben az 520 dollárt is elérheti a nemesfém jegyzése.
