BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Stabilizációs jelek a tejágazatban

Szezonális és keresleti okai is vannak, hogy kezd stabilizálódni a tejpiac Magyarországon. A folyamatot a piaci szereplők racionális intézkedései is segítik.

2005. szeptember 22. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Alaposan átrendezi a tejpiacot az Új MiZo Rt. kecskeméti üzemének bezárása és pécsi üzeme gyártási tevékenységének Szegedre telepítése, illetve a székesfehérvári Parmalat Rt. termelői kézbe kerülése. A hazai tejtermelők egy részét tömörítő, törzstőkéjét a közelmúltban félmilliárd forinttal, 520 millió forintra növelő Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző (ATÉB) Kft. működteti majd a feldolgozót. Előbbivel csökkennek a kihasználatlan, fölösleges ágazati kapacitások, utóbbi pedig stabilabb árakat és kiszámíthatóbb piacot hozhat. Mi legalábbis ezt szeretnénk – mondja lapunknak Antal Gábor, az ATÉB Kft. legnagyobb tejtermelő tagjának, a Hód-Mezőgazda Rt.-nek a vezérigazgatója. Hozzáteszi: a legszerencsésebb, hogy a szállítások a legközelebbi feldolgozókba történjenek, ez azonban nem jelenti azt, hogy ne szállítanának korábbi feldolgozó partnereknek, akikkel – miként minden feldolgozóval – céljuk a további jó kapcsolat.
A stabilizáció első jelei mindenesetre már érzékelhetők a tejágazatban. Az EU régi tagállamaiban már júliusban elkezdődött a tej termelői árának emelkedése. Magyarországon augusztusban a nyerstejre vonatkozóan még valamivel alacsonyabb termelői árakról számoltak be az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) információs rendszerébe tartozó tejfeldolgozó vállalatok, mint júliusban, a fél éven át tartó mélyrepülés azonban gyakorlatilag megállt – derül ki az AKI piaci információs osztályának legfrissebb tejpiaci jelentéséből. Ez persze szezonális okokkal is magyarázható, illetve azzal, hogy lassan kevés tej, 1–5-1,6 milliárd liter marad éves szinten a piacon – magyarázza Mélykuti Tibor, az ATÉB Kft. egyik ügyvezetője, hozzátéve: a kft. termelői egységes árat, 62 forintot kapnak kilogrammonként, ami mintegy 64 forintot jelent literenként a tejágazatban szokásos váltószámmal, 0,971-del osztva. A szakember megerősíti, hogy a termelőknek jól jön a trendváltás, mivel a korábban jelzett, literenként 2–4 forintos árcsökkentést a tejipar július 1-jétől érvényesítette felvásárlási áraiban. Azzal pedig az agrártárcánál is tisztában vannak, hogy egyebek mellett ennek következtében a tej felvásárlási ára már nem fedezte a termelési költséget: a termelők literenként 6–10 forintos veszteséggel számoltak.
Az AKI jelentése szerint augusztusban az extra minőségi kategóriába tartozó tejért többet is fizettek, mint az előző hónapban, átlagosan 60,05 forintot kilogrammonként, azaz 61,8 forintot literenként. Az árak között azonban nagyok a különbségek: egy kilogramm extra minőségű tejért 55,8 forintot, de 63,8 forintot is fizethettek, ami 14 százalékos eltérés. Az országos átlagár különben csökkent, főként azért, mert átmenetileg megnőtt a minőségileg kifogásolható, jóval kisebb értékű tej aránya a felvásárlásban. Az extra kategória követelményeinek meg nem felelő tej mennyisége 3,5 százalékot tett ki augusztusban, ami az EU-csatlakozás óta a legmagasabb érték. Augusztusra ugyanakkor igencsak megdrágultak a tejtermékek, a feldolgozók általában 3–5 százalékkal kértek többet termékeikért, mint egy hónappal korábban, ezzel tulajdonképpen előre beárazva a későbbiekben várható alapanyag-drágulást.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet