BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ismét uniós porondon az amerikai marha

2005. szeptember 12. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tegnapi ülésén ismét megnyitották az EU és az USA, illetve Kanada között fennálló, több évtizedes marhahús-kereskedelmi vitát. Az EU ugyanis a nyolcvanas évek óta a marhahús hormontartalmának szabályozásával gátolja a tengerentúli behozatalt, ami a WTO szerint sem felel meg a nemzetközi kereskedelmi normáknak (két, 1999-ben indult eljárás kapcsán az EU-ra pénzbüntetést is kiszabott a szervezet). Az USA és Kanada az uniós termékek importjának korlátozásával reagált végül a lépésre.
Márton István, a Magyar Hereford Tenyésztők Egyesületének elnöke szerint az EU – a Franciaországban és más nagy termelő területeken várható ellenállás miatt – a jelenlegihez képest nem sokat tud engedni a marhahús-behozatal mennyiségét illetően. A marhahúsimport beengedése voltaképp a sertés- és baromfiágazat védelme okán vetődött fel, ez utóbbi területeket ugyanis féltve óvná az unió az olcsó dél-amerikai termékektől – jegyzi meg Márton. A marhahúspiacon is inkább a jó minőségű argentin áru kerül a hűtőpultokba, mint az észak-amerikai portéka. A vágómarha esetében az uniós tagországban termelt áruhoz képest 30-40 százalékkal olcsóbb a dél-amerikai hús, a jó minőségű vágómarha kilogrammját ma valamivel több mint 400 forintért lehet értékesíteni élősúlyban számolva. Márton úgy véli, hogy a dél-amerikai jelenlét miatt nem is mehet ennél feljebb a hús ára. A szakértő hozzáteszi, hogy a magyar termelőket voltaképp ennyiben érintheti a tegnap újra megnyitott vita, vagyis a valószínűsíthetően magasabb behozatal erősíti az árversenyt.

Böröcz Petra
Böröcz Petra

Ez is érdekelhet