Bár az idén még nőtt a fűszerpaprika termőterülete, középtávon annak csökkenésére számít Katona Antal, a Magyar Fűszerpaprika Terméktanács titkára. A fűszernövény értékesítési kilátásai ugyanis évről évre romlanak külföldön és belföldön egyaránt, mivel azt a 20-30 százalékkal olcsóbb dél-amerikai és afrikai származású termékek kiszorítják a piacról. Katona szerint már a magyarországi ipari felhasználók nagy része is inkább az importtermékeket választja, leginkább a szárazárut is előállító húsipari vállalkozások ragaszkodnak még a hagyományos ízű magyar fűszerpaprikához. Az élelmiszeriparban használt fűszerkeverékek jelentős részéhez viszont már nem ezt használják. A terméktanács információi szerint így éves szinten 2 ezer tonna dél-amerikai paprikaőrlemény fogy el a belpiacon, ami az összes hazai termelés negyedét, a magyar származású belföldi felhasználásnak pedig a felét teszi ki.
Az idei terméskilátások egyelőre a tervezettnek megfelelően alakulnak, bár az érés háromhetes késése miatt még komoly kiesés is előfordulhat, ha a betakarítás közben megérkezik a korai fagy. Átlagos években ugyanis augusztus végén kezdődik a fűszerpaprika másfél hónapon át tartó betakarítása, idén azonban csak szeptember 20-a körül indulhat meg a munka – mondja Katona. Optimista becslés szerint a 4500 hektáros termőterületről mintegy 45 ezer tonna nyerspaprikát szedhetnek le, amiből 7-8 ezer tonna őrleményt állíthatnak elő.
A hazai kevesebb mint fele fogy el Magyarországon, a többit külföldön, főként az Európai Unióban értékesítik. Ennek felét német és osztrák felhasználók vásárolják meg, a fennmaradó mennyiség a Benelux államokban, az USA-ban és Kanadában talál vevőre. Az exportpiacokon a közvetlen fogyasztói értékesítésben nincs jelen a hazai áru, mivel ehhez hiányzik a megfelelő marketing. A magyar paprika jobb minőségét evvel együtt a világon mindenhol elismerik, a termelési körülményekből (itt szárítóberendezéseket használnak, míg a melegebb éghajlatú országokban napon szárítják a paprikát) és a magasabb bérköltségből adódó, 15–30 százalékos felárat azonban kevesen fizetik meg.
