Az USA nyersolajkészleteinek csökkenő mértékű bővülésére és a gázolajkészletek apadására számított tegnap a piac, így az amerikai könnyűolaj ára ismét 66 dollár fölé emelkedett, míg a londoni Brent hordójáért 65,28 dollárt is elkértek a kereskedők. A két cég által nyilvánosságra hozott adatok ellentmondásosak ugyan, a trend azonban egyértelmű: a nyersolajkészlet a vártnál sokkal erőteljesebben bővült, így maradt a hónapok óta tartott történelmi csúcson, a feldolgozott termékek készletszintje viszont csökkent – mondta Szűcs Örkény, a Hamilton Nemzetközi Tőzsdeügynökség Rt. határidős piacok üzletágának elemzője. Szűcs hozzátette, hogy a piac elsősorban a feldolgozói kapacitás szűkössége miatt reagál idegesen a kínálatot érintő információkra: hiába magas ugyanis a kőolajkészletszint, az koránt sem biztos, hogy a finomított termékekből is elég jut majd a piacra.
A délelőtti, közel 1-1 százalékos drágulást így voltaképpen a piac hiperérzékenysége okozta, a készletszintek nem megfelelő alakulása mellett az ellátást egy újabb, esetleg hurrikánná alakuló vihar is veszélyeztetheti. Az majd pénteken vagy szombaton derül ki, hogy valóban kárt okozhat-e a karibi térség kőolaj-kitermelő berendezéseiben a vihar. Az amerikai könnyűolaj jegyzése New Yorkban tegnap elérte a 66,29 dolláros szintet is, ami csupán 0,8 dollárral marad el a 67,10 dolláros történelmi csúcstól. A Bloomberg által megkérdezett elemzők szerint amennyiben a közelgő vihar komoly károkat okoz, a piac minden bizonnyal tesztelni fogja a 70 dolláros kőolajárat. Akad emellett olyan szakértő is, aki a 80-90 dolláros jegyzést is elképzelhetőnek tartja, mivel a világszintű kőolajkínálat 40 százalékát adó OPEC már nem bővítheti tovább a kibocsátást.
Szűcs szintén úgy látja, hogy rövid távon újabb csúcsot dönt majd a kőolajár: meghaladja a 70 dolláros szintet, hosszabb távon, a téli hónapokban viszont a jelenleginél alacsonyabb árakra számít az elemző. Ez pedig a fogyasztói piac árérzékenységével magyarázható: mind Európában, mind az Egyesült Államokban vannak jelei, hogy a jelenlegi magas áron a fogyasztók már visszafogják benzinvásárlásukat, míg tavaly erre nem nagyon adódott példa. A szakértő szerint a finomítói kapacitások tervezett bővítését is beárazza majd a piac, noha ezeket csak évekkel később állítják üzembe. Magyarországon minden valószínűség szerint még az idén eléri a 300 forintot a benzinár, ami valahol a 70 dolláros kőolajjegyzés esetén következhet be. Ez pedig lélektani határként működhet, vagyis ezen a ponton sokan csökkenthetik üzemanyag-fogyasztásukat.
