Tóth László Levente
Magyarországon lényegében befejeződött az aratás, itt-ott vannak már csak kisebb betakarítatlan területek – derül ki a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) adataiból. A már learatott kalászosok össztermése több mint 6,7 millió tonna, ami még elférhet a raktárakban, a 8 millió tonnásra ígérkező kukoricatermésnek azonban még nincs helye. A tárolási kapacitások akkor is szűkösek maradnak, ha teljes gőzzel beindul az export – ezt az árutőzsdén is tudják, legalábbis ezt tükrözi az új termésű kukorica csökkenő jegyzése. Alacsonyabbak a tavalyiaknál a kalászosok árai is, legyen szó akár élelmezési, akár takarmánygabonáról (mindenekelőtt persze búzáról). Az intervenciós felvásárlás ugyan határidőre befejeződött, de a készletek értékesítése várat magára, nem indult még be – vélhetőleg nem a magyar fél hibájából – a Portugáliába meghirdetett 200 ezer tonnás szállítás sem (Szlovákiából közben már exportáltak a szárazság sújtotta országba). Az agrártárca egyik vezetője szerint ugyanakkor a magyar kukoricának biztos helye van az EU-ban, mivel a közösség 28 millió tonnás gabonahiányra számít az aszály miatt, s különben is mindig kukoricaimportőr volt. Piaci szakértők viszont arra figyelmeztetnek: az idei hazai nehézségek szinte megegyeznek a tavalyiakkal – az agrártárcának még a tárolási gondokat taglaló jelentések szövegén se sokat kell változtatnia.
Részletek a 3. oldalon
