BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyelőre maradhatnak a magas olajárak

A nyersolaj az elmúlt hat tőzsdei nap közül ötön drágult New Yorkban és Londonban is. A magas árakat előidéző keresleti helyzet legalább 2007-ig fennmaradhat.

2005. július 31. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Pénteken több mint kéthetes csúcsra ugrottak az olajárak, miután négy hónapon belül másodszor következett be robbanás a BP Plc.-nek a Texas szövetségi állambeli Texasban lévő legnagyobb finomítójában. A párizsi Société Générale egyik munkatársa a Bloomberg által idézett nyilatkozatában a globális finomítórendszer lepusztulására irányuló jelként értékelte a balesetet. Megjegyezte, hogy az elmúlt két esztendőben az ágazati üzemeket túlterhelték, s igen szűkös lesz a télen az olajtermékek piaca. Ez valóban így van – mondta lapunknak Pletser Tamás. Az Erste Bank Befektetési Rt. elemzője emékeztetett arra, hogy a szezonalitás miatt október–novemberben, illetve a negyedik negyedévben a legnagyobb a kereslet – ilyenkor töltik fel ugyanis a fűtőolajkészleteket –, erős időszak továbbá április környéke is a „motorizációs” felhasználás bővülése következtében.
A kőolaj szeptemberi jegyzése július 13-ától számítva a legmagasabb szintre, hordónként ötven centtel, 0,8 százalékkal, 60,44 dollárra emelkedett a New York-i kereskedelmi tőzsdén (NYMEX). Később még ehhez képest is növekedett 36 centtel, így már csak kevesebb mint két dollárral maradt el a július 7-i, 62,10 dolláros rekordtól. Eközben a Brent típus azonos hónapra lekötött tételei hordónként 39 centtel, illetve 0,7 százalékkal, 59,15 dollárra emelkedtek London Nemzetközi Olajtőzsdéjén (IPE). A Brent ugyancsak július 7-én állított fel árcsúcsot, 60,70 dollárral.
Korábban a kereskedők is megfogalmazták aggályukat, miszerint a finomítók nehezen tudják teljesíteni az OPEC által szállított olajból készülő üzemanyagok iránti igényeket, de Ali al-Naimi szaúdi olajminiszter is úgy vélekedett, hogy több finomítót kell építeni. Ezzel elemzők szerint arra utalt, hogy csaknem három évtizede egyetlen finomítót sem építettek az Egyesült Államokban, egyes objektumok pedig nem tudják feldolgozni a gyenge minőségű energiahordozót, amelynek kínálatát a kartell növelni tudja. Pletser Tamás ennek kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy az első jelentősebb ágazati beruházások 2007-ben készülnek csak el, ez lesz az első olyan év, amikor az olajpiacon esetleg nyugalom várható, addig a kialakult helyzet magasan tarthatja az árakat. Ezért is számoltak 5 dollár körüli hordónkénti finomítói marzzsal a Mol, a PKN és az OMV esetében 2005–2007 között. A 2007 utáni időszakban ugyanakkor némi bizonytalanságot jelent még a kínai kereslet alakulása is.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet