Március végén a megyei földművelésügyi hivatalok a gazdálkodók, illetve a falugazdász-hálózat által megadott adatok alapján elvégezték az őszi kalászos gabonák és az őszi káposztarepce tavaszi állapotminősítését – értesült a NAPI Gazdaság. A szakemberek szerint általánosságban elmondható, hogy a rendkívül hosszan tartó és zord téli időjárás okozta „rendkívüli megpróbáltatást” a növényállományok többsége jól tűrte.
Az őszi búza fejlődése a késői kitavaszodás miatt viszonylag későn indult meg, de azután már gyorsan javult az állományok állapota, így 50 százalékuk kapott jó minősítést. Amennyiben a következő hónapok időjárása kedvező lesz, az idén is jó búzatermésre lehet számítani – hívták fel a figyelmet a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM). Az őszi árpa esetében a hosszan tartó téli hideg – tetézve a növény-egészségügyi problémákkal, fajtaproblémával és a belvizes területek okozta nehézségekkel – következtében a vetésterület 1 százalékán, mintegy 1700 hektáron a növényállomány kipusztult, s a megmaradt 174 ezer hektárból a jó minősítésű területek aránya 53 százalék. A rozs és a triticale jobban tűrte a telet, a kipusztulás mindkét növény esetében minimális, csupán néhány száz hektárra tehető. Idén a kemény fagyokat viszonylag könnyen viselte az őszi káposztarepce is: a 125 ezer hektáros őszi vetésterületből a kipusztult rész 3 ezer hektár, vagyis mintegy 2,5 százalék. A megmaradt 122 ezer hektáros terület azonban némiképp tovább csökkenhet, mivel a gazdálkodók a március végén meghagyott táblák állapotát ismételten felülvizsgálják, s a gyenge állományokat április végén kitárcsázhatják.
