BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is az eladóké a kávépiac

2005. április 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A héten ugrásszerűen emelkedtek mind az arabica, mind a robusta kávétípus árai a Tokiói Gabonatőzsdén (TGE). Mint a Bloomberg beszámol róla, ennek oka, hogy az arabicát termesztő Brazíliában a fagy, a robustát kínáló Vietnamban pedig az aszály miatt gyenge szürettől kell tartani.
Az arabica 2006. márciusi jegyzése – amely a legaktívabban forgalmazott kontraktus – 69 kilogrammos zsákonként 620 jennel, illetve 2,8 százalékkal, 22 520 jenre (209 dollár) növekedett, s 22 590 jenig is eljutott, megközelítve a március 18-i 24 500 jenes csúcsot.
A robusta azonos jegyzése – amely szintén a legnagyobb forgalomnak örvend a kontraktusok között – száz kilogrammonként 250 jennel, tonnánként 12 050 jenig emelkedett és csaknem megismételte a 2000-ben jegyzett 12 740 jenes rekordot.
Korábban a robusta kávétípus határidős jegyzései inkább visszaestek Tokióban, mivel a befektetők túl magasnak ítélték meg a vietnami termés körüli aggály nyomán kialakult, ötéves árcsúcsot.
A gyorskávé készítésére használt kesernyés típus árai március 21-ig 32 százalékkal emelkedtek a japán fővárosban, mert a kereskedők attól tartottak, hogy a világ kávéexportjából fele arányban részesedő Vietnamban az aszály miatt csökken a termés.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet