BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kína stabilizálja a koksz árát

2005. április 7. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Kína az ágazat korszerűsítésével idén 8–10 százalékkal, 225–228 millió tonnára növelheti kokszszéntermelését. Ezzel stabilizálhatja a világpiaci árakat, amelyek tavaly több mint duplájukra, tonnánként átlagosan 262,35 dollárra emelkedtek.
A Bloomberg által ismertetett kínai és japán felmérések szerint csökkenőben van a koksz ára: a világ legnagyobb kokszexportőrének és -felhasználójának, Kínának a kikötőiben a tonnánkénti árak az első negyedévben 20 dollárral, 225–235 dollárra csökkentek. Tavaly májusban a globális tonnánkénti árak még 450 dolláros csúcsot állítottak föl, mert Kína a belföldi igények miatt kvótákkal szabályozta a külföldi értékesítést, s ezzel lecsökkentette a kínálatot, mellesleg lehetővé tette India és más versenytárs országok piaci részesedésének növelését.
Most az említett fejlődés hatására kapacitástöbblet mutatkozik a kínai piacon, így a belföldi árak is esnek. A hanyatlásban közrejátszik, hogy az európai és japán acélgyártók más országokból – például Lengyelországból, Ukrajnából és Indiából – próbálnak kokszot beszerezni. A kínai acélgyártók ugyanakkor idén előreláthatóan 19 százalékkal, 300 millió tonnára növelik kapacitásukat és több mint 150 millió kokszot használnak fel.
A múlt évben Kína 15,08 millió tonna kokszot adott el más országokban. Legnagyobb vásárlói az európai országok, Japán, Brazília és az Egyesült Államok voltak.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet