BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is megoldatlanok a tárolási gondok

Több növény betakarítása gyakorlatilag befejeződött, a kukoricáé pedig – amiből 4,7 millió tonnát már levágtak – felgyorsult az agrártárca adatai szerint.

2004. november 15. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kukorica betakarítása némileg felgyorsult az utóbbi időszakban – tájékoztattak az agrártárcánál. A betakarítandó 1,2 millió hektáros terület 55 százalékáról, mintegy 660 ezer hektárról vágták le a termést. A hektáronkénti termésátlagok üzemi szinten nagyon sok gazdálkodónál a 8-10 tonnát is meghaladják, de országosan is kiváló, hektáronként 7,09 tonna az átlaghozam, a betakarított termés mennyisége pedig mintegy 4,7 millió tonna.
Azzal a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM) is tisztában vannak, hogy a termény elhelyezését tárolási gondok nehezítik. Sok termelőnél ugyanis a raktárkapacitás jelentős részét még mindig az eladatlan kalászosgabona-készletek, valamint a napraforgó foglalják el.
A helyzetet súlyosbítja, hogy idén a kalászosok és a kukorica minimálisan várható össztermése 16,5 millió tonnára tehető. A belső felhasználás összességében mintegy 8 millió, a többlet pedig 8,5 millió tonna. A felesleg levezetése ugyanakkor csak exporttal és intervenciós felvásárlással lehetséges. Amennyiben tehát beválna az FVM prognózisa, hogy a gazdálkodók mindössze 3 millió tonna árut ajánlanak fel intervencióra, 5,5 millió tonnát kellene kivinni az országból. Ez még a jobbik helyzet lenne, nagyobb intervenció esetén ugyanis egyszerűen nem lenne hová tenni a gabonát, emiatt a piacon sokan már jó ideje attól tartanak, hogy a kukorica egy része „lábon marad”. A törést hátráltatja a csapadékos idő is, aminek következtében lehet, hogy a felázott földekre a fagyokig már nem tudnak kimenni a gépek.
Az export alig érezhető, az intervencióra eddig felajánlott mennyiség pedig már meghaladta a 1,5 millió tonnát – reagált a hírekre Makay György, a Magyar Takarmánygyártók, Gabonafeldolgozók és -kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) főtitkára. Az is tény – tette hozzá –, hogy ennek kétharmada raktár nélkül felajánlott áru. A felajánlók pedig jelenleg azt várják, hogy közöljék velük, hová vihetik az árut.
Több növény betakarítása gyakorlatilag befejeződött, a napraforgónál például 2,55 tonnás hektáronkénti termésátlag mellett. Felszedték a burgonyát is, hozama 24,9 tonna volt hektáronként. A 2,5 tonnás hektáronkénti termésátlagot elért szójával szintén végeztek, s befejezéséhez közeledik a cukorrépa betakarítása is, amelynek termésátlaga hektáronként 49,5 tonna, a digestio 14–16 százalék között alakul.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet