Egymás után két napon át estek a nyersolajárak New Yorkban, miután az amerikai munkaerő-piac gyengélkedéséről hírt adó jelentés azt jelezte, hogy a világ legnagyobb gazdaságában lassulhat a növekedés üteme. A szeptemberi jegyzés hétfőn 0,6 százalékkal, 43,67 dollárra csökkent a kereskedelmi tőzsde (NYMEX) zárás utáni elektronikus forgalmában, délután azonban visszalendült az inga a pénteki szint felé. Hasonlóképpen csökkent, majd nőtt az északi tengeri Brent jegyzése is.
Az említett jelentésben az állt, hogy az USA-ban a munkahelyek száma mindössze 32 ezer fővel – a Bloomberg előrejelzésében átlagosan várt mérték nyolcadával – bővült. A tempó ráadásul negyedik hónapja lassul, aminek nyomán visszaeshet a gépkocsipiac, miközben az amerikai benzinkészletek 210,1 millió hordóra, 17 hónapos csúcsra duzzadtak.
Az e heti áremelkedés ellen szólhat az is, hogy a Reuters értesülései szerint Irak már naponta 2 millió hordó olajat rak hajóra bászrai termináljában – ezt szintet néhány hónapja – a szabotázsakciók előtt – érte el utoljára. Nyugtalanító hírek érkeznek ugyanakkor Venezuelából: a világ ötödik legnagyobb olajtermelő országának szállításai megszakadhatnat, ha a Hugo Chavez elnök lemondásáról tartandó népszavazás erőszakba torkollik.
A Bloomberg által megkérdezett 42 kereskedő és elemző közül mindenesetre már csak tizenkilenc vár áremelkedést erre a hétre, szemben az egy héttel ezelőtti 66 százalékos aránnyal. Ezt indokolhatja az is, hogy Purnomo Jusgiantoro, az OPEC elnöke megerősítette korábbi ígéretét, mely szerint a világ kőolajtermelésének egyharmadát adó kartell tagországai szeptember 15-i bécsi találkozója előtt tárgyalni kíván a nem tag olajországokkal, köztük Oroszországgal és Angolával az árak stabilizálására irányuló erőfeszítések összehangolásáról.
Rendeződni látszanak továbbá a Jukosz körüli bonyodalmak. Pénteken az illetékes bíróság közölte: a kormány nem kobozhatja el és értékesítheti azonnal az orosz óriáscég olajtermeléséből több mint fele arányban részesedő Juganszknyeftyegaz részleget. Hétfőn pedig az állami vasúttársaság jelentette be: a Jukosz megfizette illetékeit, így nem kényszerítik napi 400 ezer hordó körüli exportjának leállítására.
A Jukosz-ügy, az iraki helyzet, illetve, hogy az OPEC képes-e növelni termelését azok a kérdések, amelyek mind hatással lesznek az olajárakra – hívja fel a figyelmet Pletser Tamás, az Erste Bank Befektetési Rt. elemzője. A szakember szerint tovább tart az áremelkedési trend. A spekuláció felerősödésekor nyomán ugyanakkor elképzelhető, hogy csökkenésnek indulnak az árak – mondja.
