BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Meglódult a magyar marhahús kivitel

A magyar húsmarhatermelők akár ki is használhatnák az orosz piacon nyíló rést, a hazai piac azonban az ország különböző részein eltérő képet mutat.

2004. július 18. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Egyesült Államok és Japán után a világ harmadik legnagyobb marhahús-vásárlójaként is számon tartott Oroszország marhahúsimportja az első negyedévben felére csökkent a múlt év azonos időszakához képest az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) Bloomberg által ismertetett jelentése szerint. A két negyedévet összehasonlítva a fagyasztott, illetve friss marhahús bevitele 54 százalékkal, 52 948 tonnára zuhant. Ukrajna – amely tavaly 29 százalékkal részesedett az orosz fagyasztottmarhahús-bevitelben –, az első negyedévben 12 867 tonna húst értékesített, a brazil export pedig 12 647 tonna volt.
A visszaesés oka, hogy a moszkvai gazdaságfejlesztési és kereskedelmi minisztérium tavaly megváltoztatta a húsimport szabályozását. A beviteli kvóták elosztási módszerének rossz alkalmazása nyomán – a kormány többször is kibocsátotta, törölte, majd ismét kibocsátotta az importőrök listáit – kaotikus állapotok jellemezték az év első hónapjait, ami 250 millió dollárjába került az orosz húsvásárlóknak március végéig. A helyzetet nem javítja, hogy Oroszország júniusban felfüggesztette a brazil marhahús importját, miután a dél-amerikai ország száj- és körömfájás-megbetegedéseket jelentett.
Bár Magyarországon egyre több kistermelő is a húshasznú tehéntartás mellett dönt, az orosz piacra – az esetleges javuló lehetőséget kihasználva – szállítani kívánó magyar exportőrök szakértők szerint nincsenek könnyű helyzetben, legalábbis a feldolgozás terén. A húsmarhapiac az ország különböző részein eltérő képet mutat – erősítették meg a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM) is. A tárca szakértői felhívják a figyelmet arra, hogy amíg a vágómarha iránti kereslet nem változott és az árak se mozdultak el, egyes megyékben (például Baranyában és Fejérben) meglódult az export, de elsősorban Spanyolország, Olaszország és Belgium irányába. Ennek következtében a jó minőségű hízóbika- és üsző ára kilogrammonként 40-45 forinttal emelkedett. Más megyékben viszont – például Borsod-Abaúj-Zemplénben vagy Csongrádban – a termelők alig találnak a megyében vágóhidat, amely vevő lenne különben jó minőségű hízómarhájukra.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Arató János
Arató János

Ez is érdekelhet