A jelenleg 22-28 dolláros olajár-ingadozási sáv 30 százalékos emelése mellett dönthet az OPEC-országok olajminisztereinek tanácsa június 3-ai ülésén - közölte Purnomo Jusgiantoro, a szervezet elnöke. Hozzátette, hogy a hét olajtípus átlagát adó, 2000-ben rögzített árindex módosítása nem befolyásolná negatívan a világgazdaságot. Az új ársáv a dollár leértékelődését és a nemzetközi inflációt is figyelembe venné. Nem teljes az egyetértés a világ olajtermelésének egyharmadát adó olajszervezeten belül: Venezuela 25-32 dolláros sáv kitűzését szeretné, Szaúd-Arábia viszont a 25 dolláros olajár stabilizálása mellett áll.
Az ársáv emelése a jelenlegi piaci trendet nyugtázná: az OPEC referenciaára az elmúlt hét hónapban átlagosan meghaladta a 28 dolláros plafont, tegnap 32,87 dolláros szintet ért el. A piaci pletykák szerint az OPEC eddig is alkalmazott egy informális emelt ársávot, amelyet a mostani lépés legalizálna - állítja egy neve elhallgatását kérő olajpiaci szakértő. A Nemzetközi Energiaügynökség azonban a világgazdaság növekedésének félszázalékos lassulását prognosztizálja, amennyiben a jelenlegi magas szinten marad a nyersanyag ára. Az olajpiac nem reagált hevesen az információra, a Brent júliusi kontraktusának 2 centtel, 33,6 dollárra nőtt a londoni nemzetközi olajtőzsdén, New Yorkban 3 centtel, 37 dollárra drágult ugyanez a határidő. A dél-iraki olajterminálok elleni terrortámadás hírére hétfőn emelkedtek jelentősebben az árak.
