A nemzetközi árutőzsdéken történt áresés egyelőre nem érezteti hatását a magyar piacon, az olcsóbb árakhoz még legalább egy hónapig kell érvényesülnie a csökkenő tendenciának – közölte lapunkkal Scheili Zoltán, a Metalloglobus Félgyártmány Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója. A réz félgyártmányok árai több mint 20 százalékkal növekedtek idén, és amennyiben a sárga fém világpiaci árának mérséklődése nem lesz tartós, további áremelés következik. Az idén több mint 7 százalékos drágulást megélt alumíniumból készült termékek ára azonban viszonylagos stabilitást mutatott a Metalloglobusnál a forinterősödés miatt.
Az áresés a nemzetközi fémpiac általános – az év végi árfelhajtó hatások kihűlésével járó – tendenciája szerint alakul, amire az erős dollár és a dollár-euró keresztárfolyam alakulása is rásegít – mondta Megyeri Sándor. A Metallon-line Kft. ügyvezető igazgatója hozzátette, hogy a jelenség május közepéig tarthat, mivel az árak már jelenleg is megközelítik azt a lélektani határt, amely alatt veszteségessé válik az eladás.
A réz három hónapos jegyzése tonnánként 1,3 százalékkal, 2678 dollárra esett vissza csütörtökön az előző napi 2714 dolláros zárási szintről, szerdán pedig az elmúlt 8 év legnagyobb mértékű csökkenésével fejezte be a kereskedést. Az év első két hónapjában 21 százalékkal dráguló és márciusban 3030 dolláros, nyolcéves csúcsot megélt sárga fém ára áprilisban 8,2 százalékkal csökkent. Az utóbbi napokban felgyorsult ármérséklődési trend következtében szerdán és csütörtökön két hónapos mélypontok születtek a londoni fémtőzsdén. Ez mindenekelőtt azzal függ össze, hogy Kína az elmúlt héten felkérte a bankokat a rossz kölcsönök kivédésére szolgáló tartalékaik emelésére, közvetve a hitelfolyósítás visszafogására, ami az ázsiai ország gazdasági növekedésének lassulását eredményezheti. (A fémek világpiaci árának gyarapodásáért elsősorban a kínálatot sok esetben meghaladó kínai kereslet volt a felelős.) Az árcsökkenés irányában hatott továbbá, hogy az LME raktáraiban lévő – tavaly 80 százalékkal mérséklődő – készletek szerdán négy hónapja először 3,4 százalékkal, 160 300 tonnára bővültek. Az árakra jelentős befolyást gyakorolnak az eladási pozíciókat teremtő spekulánsok is. A piaci szereplők magatartását az erősödő dollár is meghatározza: az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnöke szerdán egy amerikai szenátusi bizottság előtt azt mondotta, a defláció kockázata már nem áll fenn, és ez kamatlábemelést jelezhet.
Az árcsökkenés ellenére a réz mégis az eladók piacára számíthat: a Goldman Sachs szerint a rézkínálat idén 368 ezer tonnával marad el a kereslettől.
A többi színesfém ára is jelenősen esett az elmúlt napokban. Az alumínium 42 dollárral, 1795 dollárra zuhant szerdán, míg a múlt héten 1834 dolláros tonnánkénti árral 8,5 éves rekordot döntött az LME-n.
A nikkel három hónapos jegyzése 185 dollárral, 12 665 dollárra csökkent szerdán, ami összesen 26 százalékos esést jelent az év elejéhez képest. Az acélgyártáshoz használt fém iránti kereslet mindazonáltal 35 ezer tonnával haladhatja meg a kínálatot idén a Crédit Lyonnais Rouse becslése szerint.
