Január eleje óta legalább 20 százalékkal növekedtek a rézből készülő félgyártmányok árai - közölte lapunkkal Scheili Zoltán, a Metalloglobus Félgyártmány Kereskedelmi Kft. ügyvezető igazgatója. A drágulás tavaly augusztusban kezdődött, egy tonna sárgaréz 1650 euróba került akkor, s év végéig 48 százalékkal drágult a színesfém. A múlt hónapban a réz tonnájának ára csaknem elérte a 2550 eurós szintet, az első két hónapban 30 százalékos volt a drágulás.
A réztermékek magyarországi fogyasztói árába - az utóbbi időszakot jellemző forinterősödés, valamint a több hónapra előre szóló szerződéskötési gyakorlat okán - egyelőre nem épült be teljes mértékben a nyersanyag áremelkedése - mondta Scheili. A félgyártmányok ára így a következő egy hónapban valószínűleg még emelkedik. Amennyiben a rézár a jelenlegi szinten stabilizálódni tudna, a fogyasztói árak a május elejére kialakuló szinten állhatnak be.
A réz világpiaci árának folyamatos növekedése a kereslet szűnni nem akaró bővülésének, valamint a kitermelésben jelentkező problémáknak tudható be. A csövekhez és huzalokhoz használt sárga fém kereslete mindenekelőtt azért bővült, mert a kínai gazdaság tavaly elérte a 9,1 százalékos növekedési ütemet, az amerikai ipari termelés pedig 1 százalékkal kapaszkodott följebb januárban. A raktárkészletek 1998 augusztusától számítva mélyponton állnak, mivel az időnkénti munkabeszüntetések és balesetek miatt visszaestek a szállítások.
A londoni, New York-i és sanghaji árutőzsdék rézkészletei az év első két hónapjában 21 százalékkal csappantak meg. A készletek jelenleg ötéves mélyponton állnak. A Norddeutsche Affinerie AG német réztermelő cég előrejelzése alapján a kereslet 592 ezer tonnával haladja meg a termelést idén, így számítani lehet az árak további növekedésére.
