Az év eleji várakozásokkal szemben az előző hónapokban nem emelkedett az arany világpiaci ára, csak az utóbbi héten mutatkozott némi növekedés a világpolitikai események és a dollár ismételt gyengülése következtében. Ám a hét végi 410 dolláros unciánkénti aranyár még mindig alatta maradt 15-18 dollárral a tavalyi csúcsnak.
Az év elejére jellemző viszonylag alacsony ár a gyenge dollárnak és az erősödő forintnak is köszönhető volt - közölte lapunkkal Takács József, a Magyar Nemesfémesek Országos Szövetsége (Maneosz) elnöke, a Victoria Ékszer társtulajdonosa. A magyarországi árak egyelőre nem nőnek. Egy gramm színarany évek óta átlag 2600 forintba kerül, a tavalyi maximum 2860-2870 forint volt (a 410 dolláros nemzetközi csúcsból 2740 forintos grammonkénti érték következne). Az arany, így az ékszerek árának jelentős emelkedésével az elmúlt évek piaci tapasztalataiból kiindulva nem kell számolni a terrorfenyegetés hatására. A New York-i terrortámadást követően 2001-ben a nemesfém drágulására számítottak a kereskedők, ez azonban nem következett be a várt mértékben. Háborús konfliktusok, katasztrófák, illetve a dollár gyengülése esetén a befektetők gyakran menekítik pénzüket az értéktartóbb aranyba, de ennek az ára most Takács szerint azt mutatja, hogy a közép-európai térségben az emberek biztonságban érzik magukat, illetve befektetéseiket.
A világpiaci árak tavalyi megugrásakor 2004-re 5-10 százalékos emelkedést prognosztizáltak a piaci szereplők az ékszerek árában, jelenleg azonban inkább stagnálásra vagy enyhe csökkenésre lehet számítani - hívta fel a figyelmet a szakember. Az ékszerimportőrök és -nagykereskedők ugyanis kihasználták a kedvező év eleji helyzetet, és az elmúlt hónapban lebonyolították beszerzéseiket. A ballagási szezonra tehát kedvező beszerzési árú ékszerekkel készül a piac. Az árak stagnálása, illetve csökkenése mellett szól az EU-csatlakozás is, mivel az unióban sok helyen alacsonyabbak az ékszerárak, mint nálunk. Ugyanezt a várakozást támasztja alá az ékszerpiacon éleződő verseny, továbbá az, hogy a tavalyi ballagási szezon is gyengébbnek bizonyult a piaci várakozásoknál. A kereskedők jelenleg 10-20 százalékos kedvezményes akciókat hirdetnek, amit részben a fogyasztási adó tavaly nyári eltörlése tesz lehetővé. Az adó megszűnését a nagykereskedők azonnal beépítették áraikba, ám a fogyasztási adóval terhelt kiskereskedelmi készletek csak mostanra fogytak ki. Ez a tény önmagában 15 százalékos árcsökkentésre ad lehetőséget - vélekedett a Maneosz elnöke.
