BUX 139158.31 -0,1 %
OTP 45310 0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A télen sem használtak több szenet az erőművek

2003. március 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hazai szénerőművekben - mivel többségük hosszú távú szerződésekkel rendelkezik - általában nem okozott nagyobb szénfelhasználási igényt az éppen múlóban lévő hosszú, hideg tél. E megállapítás alól csupán azok az erőművek kivételek, amelyek egyúttal távhőszolgáltatással is foglalkoznak.
Ilyen például a PannonPower Rt. rendszere, amely a tél idején az átlaghoz képest mintegy 10 százalékkal több hőt termelt, ami összességében mintegy 8 ezer tonnányi széntöbbletnek felel meg. A PannonPowernél tavaly összesen 730-750 ezer tonna szenet égettek el, de mivel az erőmű modernizálás alatt áll, az idei felhasználás biztosan nem haladja meg a tavalyit. A fejlesztések során a régi széntüzelésű blokkokat gáztüzelésűre, valamint biomasszával működőkre cserélik le. A biomassza erőművi hasznosításán alapuló projektben a PannonPower mellett a Mecseki Erdészeti Rt. és a Somogyi Erdészeti és Faipari Rt. vesz részt.
Hasonló volt a helyzet az AES Borsodi erőművében is, ahol a megnövekedett gőzfogyasztás miatt az átlaghoz képest 5-10 ezer tonnányi többletszenet használtak fel. A PannonPower erőművéhez hasonlóan itt is faaprítékra cserélik le az eddig használt tüzelőanyagot, így az évi 300-400 ezer tonnás felhasználás várhatóan fokozatosan 200 ezer tonnára csökken. A Mátrai Erőmű a Magyar Villamos Művek Rt.-vel kötött szerződés alapján teljesített, így mintegy 8,5 millió tonna szenet használt fel villamos energia előállítására. Bár a termelést nem befolyásolta, a hideg időjárás alatt 50-60 ezer tonna szenet értékesítettek a lakosságnak, ami a társaság szerint nem nevezhető dinamikus növekedésnek.
A Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító (Mavir) Rt. vezérigazgatója, Tombor Antal szerint a fogyasztás mértéke télen mintegy 20 százalékkal haladja meg az év egyéb időszakaiban tapasztalhatót, és eléri a havi 3,7 milliárd kilowattórát. Ezért ilyenkor az itthon megtermelt energia mellett szükség van áramimportra is, amit az adott időpontban érvényes árért, télen általában kilowattóránként 40 euróért szereznek be - mondták lapunknak a Mavirnál.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Bakonyi Attila
Bakonyi Attila

Ez is érdekelhet