Piacvédelmi eljárás megindításáról folytat előzetes vizsgálatot a magyar acélipar érdekében a Gazdasági Minisztérium (GM) a Külügyminisztériummal (KüM) együttműködve - a KüM lapunkhoz korábban eljuttatott közleménye szerint (NAPI Gazdaság, 2002. május 7., 1. oldal). Az eredményekről a napokban számolnak be a Gazdasági és Foglalkoztatási Közlönyben, ám addig érdemi tájékoztatást egyik minisztériumnál sem adnak. A lapunk által megkérdezett hazai acélpiaci szereplők egy része reméli, hogy az Európai Unió által alkalmazott szankciókhoz hasonlót vezetnek be itthon is.
Székely Árpád, a DAM Steel Rt. vezérigazgatója lapunknak elmondta, hogy reményeik szerint korlátozzák az Egyesült Államokból és az Európai Unióból a korlátozás miatt kiszorult termékek Magyarországra való behozatalát. Ezek közül elsősorban azokat említette, amelyek gyártásában a DAM is érdekelt, így az idomokat, profilokat és ötvözött rúdacélokat. Véleménye szerint a szabályozás alapjának az elmúlt öt év behozatala átlagának kellene lennie, amelyet még 5-10 százalékkal növelnének. Az így kialakult kvóta fölött érkező acélárut csak megemelt vámilleték mellett lehetne importálni. A vámtétel mértékéről a hazai gyártók között egyébként még jelenleg is folyik az egyeztetés.
Tóth László, a Dunaferr Rt. vezérigazgatója a kérdésről a konkrét szabályozás megjelenéséig nem kívánt nyilatkozni, annyit azonban megjegyzett, hogy annak kidolgozásában a Magyar Vas- és Acélipari Egyesülés és a tagvállalatok egyaránt részt vettek. Ennek következtében valószínűleg a magyar acélipari cégek érdekeit teljes mértékben figyelembe veszik.
Á. A.
