Az Országgyűlés a múlt héten hagyta jóvá az atomenergia biztonságának magyarországi helyzetéről készített jelentést. A parlamenti vélemények visszatérő eleme az volt, hogy az atomenergia biztonságos felhasználása elképzelhetetlen a keletkező hulladékok biztonságos elhelyezése és tárolása nélkül. Külföldi szakértők szerint mindenesetre Magyarország minden szempontból megfelel a terület nemzetközi előírásainak és követelményeinek.
A Magyarországon keletkező atomerőművi és intézményi radioaktív hulladékok elhelyezéséért és tárolásáért felelős állami szervezet a Radioaktív Hulladékokat Kezelő (RHK) Közhasznú Társaság. Buday Gábor, a kht. műszaki és tudományos igazgatója tegnap bejelentette, hogy a szervezet illetékességébe tartozó, 26 éve biztonságosan működő püspökszilágyi radioaktívhulladék-feldolgozó és -tároló telephely már csak kis mennyiségű, kis és közepes aktivitású radioaktív hulladék fogadását tudja biztosítani, s szükséges egy újabb, végleges tároló létesítése. Az ehhez kapcsolódó további kutatási program elvégzésére jött létre a Bátatom Kft., amely idén az elfogadott munkaterv szerint 2,9 milliárd forint értékű szakmai munkaprogramot valósít meg a Tolna megyei Bátaapáti térségében.
A végleges tárolóra azért van szükség, mert a paksi atomerőmű üzemeltetése és a későbbiekben esedékes lebontása szilárd és folyékony állapotú, kis és közepes aktivitású, rövid élettartamú radioaktív hulladék keletkezésével is jár. Az ott képződő hulladék elhelyezése Püspökszilágyiban a tárolókapacitás meghatszorozását igényelné, amire nincs lehetőség. A hulladékot Pakson sem lehet hagyni végérvényesen, mert az erőmű a Duna közvetlen közelében van. A vizsgálatok 1997 óta Bátaapáti területére összpontosulnak. A további kutatásokra a kht. közbeszerzési eljárást írt ki, s tavaly decemberben szerződést kötött a Bátatom Kft.-vel. Ezt a társaságot azok az élenjáró hazai intézmények alapították, amelyekre a kutatásokban számítani lehet: a Mecsekérc Környezetvédelmi Rt, a Golder Associates Kft, az ETV-Erőterv Rt. A szerződéses munkák az előzetes környezeti hatástanulmány engedélyezésével zárulnak, ezt már a megvalósítás követi.
Az RHK Kht. a püspökszilágyi telep kapcsán a 2002-2005. közötti időszakra biztonságnövelő programot dolgozott ki, elsősorban a nagy aktivitású hulladékkomponensek problémájának megoldására. Ebben az időszakban 3,06 milliárd forint ráfordítást terveznek, ebből az idei az évre 700 millió forint jutna, figyelembe véve, hogy a pillanatnyilag rendelkezésre álló hely 104 köbméter, az évente elhelyezendő hulladék mennyisége pedig 15-20 köbméter.
Ez év végén a kiégett kazetták átmeneti tárolójának kapacitása 4950 kazetta befogadását teszi lehetővé, s a betárolt kazetták száma 3136 lesz. Így a létesítményben az év végén 1814 üres hellyel számol a kht. Évente mintegy 400 kiégett kazettát kell elhelyezni, így a további bővítés végrehajtására négy év áll rendelkezésre. A beruházási munkák az előzetes tervek szerint folynak, tavaly csaknem 3,4 milliárd forintot költöttek erre a célra, idén további körülbelül 4,9 milliárd forint kiadás várható.
L. L.
