BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jelentős beruházással válik versenyképesebbé az adonyi kikötő

Másfél milliárd forint összértékű, részben uniós forrásból finanszírozott beruházással bővíti tevékenységét és javítja versenyképességét az adonyi kikötőt üzemeltető Magtárház Kikötő Kft. A többletforgalom legalább évi 50 ezer tonnát tesz majd ki.

2011. július 22. péntek, 10:23

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az eredetileg intervenciós gabonaraktározással és a kapcsolódó logisztikai szolgáltatással foglalkozó Magtárház Kikötő Kft.-t 2009-ben magyar magántulajdonosok birtokában lévő társaságok vásárolták meg, miután az intervenció drasztikus csökkenése miatt az előző tulajdonos a finanszírozást nem tudta tovább biztosítani. A tulajdonosok a szükséges tőkeinvesztíció után az új menedzsmenttel közösen nagyszabású reorganizációs tervet indítottak.

Ennek keretében a piaci alapú gabonaraktározás megtartása mellett elsősorban logisztikai központként szeretnék működtetni a kikötőt − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Benkő Zoltán, a cég ügyvezető igazgatója. Az elmúlt két évben sikerült is a legnagyobb gabonakereskedőkkel megállapodni, és egy stabil partneri kört kialakítani. Tavaly már mintegy több mint egymillió tonna gabonát mozgattak meg az összesen 17 hektár fedett raktárkapacitással rendelkező, tárolásra és rakodásra alkalmas, trimodális logisztikai lehetőségeket biztosító telepen. Azt, hogy a gabonatárolás, -szállítás továbbra is jelentős része lesz a cég tevékenységének, jól példázza, hogy aláírásra vár a 2011-ben piacra lépett SGS Közraktár Zrt.-vel egy együttműködési megállapodás, amely szerint Adonyban lenne az SGS egyik legjelentősebb hazai közraktára. A logisztikai központ szerencsés fekvése − mindössze 50 kilométerre van a fővárostól −, a környezetbarát vízi szállítási lehetőség Constanta és Rotterdam irányába, az M6-os és az M0-s közelsége, valamint a telepen belüli két kilométeres saját iparvágány-hálózat és a közvetlen nemzetközi vasúti szállítási kapcsolat miatt szója, cukorrépa és rizs raktározására, szállítására is alkalmas.

A reorganizációs terv része az idén júliusban beindított vámkezelési tevékenység, amelyet egy külső, szakértő partnercég biztosít. Ez már most megmozgatta a piacokat, és a telep már túl van az első elvámolt hajó kirakodásán is − mondta Benkő Zoltán. A vámkezelési szolgáltatás beindítása számos új lehetőséget nyit a forgalom bővítésére, amit egyebek között erőteljesebb nemzetközi marketinggel alapoznak meg. A tervek szerint pár hónapon belül megkapják a közvámraktári engedélyt is, ami jogaiban megfelel a korábbi vámszabad területnek. Ez jelentős könnyítést adhat az áru tulajdonosainak, hiszen amíg az áru a közvámraktárban van, sem vámot, sem adót nem kell fizetni utána.
Eddig főként a nyugat-európai kikötőket, illetve logisztikai vállalkozásokat célozta a tájékoztatási kampány, azonban ezt szeretnék más irányba is kiterjeszteni. Jelenleg is tárgyalnak például távol-keleti partnerekkel arról, hogy hosszabb távon konténerek kezelésére és hűtött áruk tárolására is lehetőséget teremtsenek. Ehhez azonban elsőként a jelenlegi kikötői kapacitást kell bővíteni, bár a tevékenység diverzifikációja már korábban elkezdődött. A Magtárház árbevétele 2010-ben 1,5 milliárd forint volt, melynek negyedét már az egyéb, speciális kezelést, hűtést vagy fűtést nem igénylő termékek − mint a műtrágya, szén, petrolkoksz − adták.

Az Új Magyarország fejlesztési terv közlekedési operatív programjából már elnyertek 296,8 millió forintot az elképzelések megvalósításához. Még az idén várhatóan be is fejeződik a negyedik hajóállomáson, a telep közepén egy pilonos kikötő megépítése, amely lehetővé teszi az átlagoshoz képest szélsőségesebb vízállás mellett is a partfalon keresztüli kiszolgálást. A munkálatok ideje alatt a telep és a másik három hajóállás zavartalanul üzemel majd. Az új hajóállás lehetővé teszi, hogy a mezőgazdasági terményeket a várható új árucsoportok forgalmától teljesen elkülönítve, a meglévő állásoknál rakodhassák. A tervek szerint üzembe helyeznek egy olyan darut is, amellyel konténerek, túlméretes áruk kezelését oldják meg. A kikötő bővítése után a konténerek mellett egyéb nem mezőgazdasági ömlesztett és darabáru fogadására is képes lesz a társaság. A partnerektől érkező eddigi szándéknyilatkozatok alapján 2011-ben már bőven kihasználható lesz a meglévő raktárkapacitás. Egyebek között vasérc, vaspirit, rézlemez, vas- és acéláruk, transzformátorok, szén, valamint darabolt ócskavas szállítását is jelezték. A bővítés révén a többletforgalom szerény becslés alapján is évi 50 ezer tonnával növelné a már most is több száz ezer tonnás éves forgalmat, de a szándéknyilatkozatok alapján ezt túl fogja teljesíteni a társaság.

A beruházás első ütemének összértéke körülbelül 400 millió forint. A második ütemben, várhatóan 2012-ben befejeződik az új hajóálláshoz kapcsolódó, telepen belüli infrastrukturális − a burkolatok, utak, iparvágány-hálózat bővítése, valamint új nyitott tárolók, deponáló területek építése − fejlesztés is. Ezek tervei is előkészítés alatt vannak, és jelenleg a szükséges forrás előteremtésén dolgozik a cég. Várhatóan a vasúti forgalom is jelentősen növekszik: a tavalyi 10 ezer tonnás áruforgalom után már az idei első félévben elérték a 20 ezer tonnát, de egy-két éves távlatban közelítheti a 45-50 ezer tonnát is. Az iparvágány bővítésével ugyanis lehetővé válik egyszerre 30 kocsis irányvonat fogadása is. Jövőre már a többletforgalomban és árbevételben is megmutatkozik a fejlesztések, illetve a fedett vagon- és uszályrakodási lehetőség hatása − tette hozzá Benkő Zoltán.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet