BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Eddig 36 ezer adószámot függesztettek fel

2011. március 8. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly óta komoly szankció vár azokra a cégekre, amelyek nem nyújtják be időben a mérlegüket: ha elmulasztják ezt a kötelezettséget, az adóhivatal végső esetben felfüggeszti a cég adószámát, majd kéri a cégbíróságot, hogy törölje a társaságot a nyilvántartásból. Február végéig eddig mindösszesen több mint 120 ezer felszólító levelet küldött ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. Ez nem jelent feltétlenül 120 ezer céget, egy társaság ugyanis több értesítést is kaphat.

Az értesített cégek között elenyésző azok száma, amelyek figyelmetlenségből mulasztottak: tavaly év végéig ugyanis mindössze húszezer cég pótolta a hiányosságot. Jóval népesebb az a kör, ahol a hatóság szankciót alkalmazott: 36 ezer adózó adószámát függesztették fel ugyanis január végéig.
Amikor a szabályozást bevezették, arra lehetett számítani, hogy egy egyszeri felfutás révén több tízezer cég tűnik majd el a rendszerből. Ezek között szerepelnek a sorsukra hagyott cégek - amelyek már nem végeznek tevékenységet, de a tulajdonosok nem szüntették meg -, de azok is, amelyeket csalás vagy adóelkerülés céljára használtak fel. Tipikusan ebbe a körbe tartoznak a cégtemetőbe jutott társaságok, amelyek adott esetben jelentős tartozást halmoztak fel, s a tulajdonosuk azzal próbált megszabadulni a kötelezettségektől, hogy túladott rajtuk.

Ha ezek a cégek kikopnak a rendszerből, nyilván sokkal kisebb marad az a kör, amely elmulasztja a mérlegbenyújtást. A statisztikák szerint 700 ezer társaság van Magyarországon, közülük pedig 340 ezren nyújtanak be bevallást - eleve utóbbi kör az, amely valóban működő vállalkozásnak tekinthető. Mérleget azonban csak 240 ezren nyújtottak be tavaly határidőre.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet