BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indul az szja-bevallási szezon - Erre figyeljen!

Elstartolt az szja-bevallási szezon. A kétkulcsos rendszer búcsújaként az idei év a szuperbruttó miatt extra bonyodalmat okozhat, az adózók többsége viszont vékonyabb bevallási csomagot kap.

2011. január 27. csütörtök, 10:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egyszerűbb és bonyolultabb is lesz az idén a személyi jövedelemadó bevallása.

Az egyszerűsítéssel péntekig mindenki szembesülhet, aki egységcsomagot kap. Számuk folyamatosan csökken, hiszen ilyet csak azok kapnak, akik még mindig papír alapon töltik ki és küldik be a bevallásukat. Ők egy az adóhatóságon belül végrehajtott egyszerűsítésnek köszönhetően - ha korában nem mutattak ki extra szabályozás alá eső jövedelmet, például árfolyamnyereség-adót - vékonyabb csomagot kapnak. Ez eleve nem tartalmazza azokat a lapokat, amelyeket úgysem töltenek ki - például az egyéni vállalkozókra vonatkozó pótlapokat.

A hatóság várakozása szerint a csökkentett adattartalmú bevallás, amely csak 12 oldalas az adózók 98 százalékának elegendő lesz. De ha valakinek mégis szüksége volna ilyenre, azt megkérheti az adóhatóságtól, de természetesen nyomtatványboltokban vagy az interneten is szert tehetnek ilyenre. A tavalyi nagy számú „tőzsdéző háziasszonynak" lehet, hogy emiatt kell extra lapokat kérnie.

A várakozások szerint az egyszerűsített bevallás alkalmazásával nagyjából 200 ezer fő él majd - erről február 15-éig kell nyilatkozni -, a munkáltatóval pedig nagyjából 700 ezren készíttetik el a bevallást. Utóbbi évek óta nem kötelező, de minden munkáltatónak január 31-ig minden adatot át kell adnia a munkavállalónak.

Ami a bonyolítást illeti a kétkulcsos rendszertől emlékezetesen fognak búcsúzni a magánszemélyek és a hatóság is. Az idén utoljára még a 18 és - ötmillió forint felett - a 32 százalékos kulcsokat kell alkalmazni, ám szuperbruttó alapon. Ez nemcsak azért jelent bonyolítást, mert fel kell szorozni a bruttó bért - ezt ugyanis eleve bele lehetne építeni a nyomtatványkitöltő rendszerbe úgy, hogy azzal az adózónak foglalkoznia nem kell.

Vannak ugyanis olyan jövedelmek, amelyeknél az adó alapja nem a teljes jövedelem, hanem annak 78 százaléka - ez akkor fordulhat elő, ha a jövedelem után a magánszemélynek keletkezik járulékfizetési kötelezettsége. Mivel ezt nem tudja automatikusan felismerni a program, a bevallásokban új oszlopon jelenik meg a jövedelem és az adóalap.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet