A december 20-i feltöltés során 162,4 milliárd forint társasági adót fizettek be a társaságok az adóhatóság adatai szerint, így a 2010-ben fizetett társasági adó összege 322,4 milliárd forintot ért el - eredetileg 609 milliárd forintos bevételi tervvel számolt a büdzsé.
Ez az összeg elképzelhetetlenül kevés, ennél csekélyebb befizetésre éppen tíz évvel ezelőtt volt példa, 2000-ben kevesebb mint 300 milliárd forint volt a társasági adóbevétel. Az idén a cégek mintegy 30 milliárd forintot tévesen is befizettek különadó címén. A befizetett társasági adó az elmúlt évtizedet figyelembe véve 2007-ben és 2008-ban döntögetett csúcsokat: a különadóval együtt mintegy 690 milliárd forintot tett ki. Ez a teljesítmény tavaly jelentősen csökkent, aminek legfőbb oka nyilván a válság volt, ez nagyjából százmilliárd forinttal vette vissza az adót az előző évhez képest - s ennek hatszorosával az adóalapot.
Tavaly a cégek mindent megpróbáltak, hogy eredményüket feltornázzák, s ne bukjanak hatalmasat. Ez főleg azok számára volt létkérdés, akik uniós támogatást vettek igénybe, s tartaniuk kellett magukat az ehhez kapcsolódó vállaláshoz. De nyilván azoknak is válságstratégiát kellett kidolgozniuk, akik közbeszerzéseken indulnak, hiszen számukra létkérdés a pozitív eredmény, s persze a cégek saját bankjuk és egyéb hitelezőik előtt sem akartak rossz fényben feltűnni.
Ennek eredményeképp minden bevételt igyekeztek 2009-ben kimutatni, míg a kifizetéseket 2010-re tolták, mondván, azzal ráérnek jövőre foglalkozni. Az is jellemző volt, hogy a cégek készleteiket kezdték kiszórni, így spórolva a gyártás költségein. Ennek azonban csak annyi lett a következménye, hogy a szükségképpeni visszaesést későbbre tolták.
Az idei mélyrepüléshez az is hozzájárult ugyanakkor, hogy az adótörvények módosítása révén megszűnt a különadó. Jóllehet ezzel párhuzamosan 16-ról 19 százalékra nőtt a társasági adó, ám ez összességében kevesebb terhet jelentett. Emellett júliustól progresszívvé vált a társasági adó: 500 millió forint adóalapig 10, az afölötti rész után pedig 19 százalék az adó. Ez a kormány számításai szerint százmilliárd forint bevételkieséssel járt. Szintén az adótörvényeknek köszönhető, hogy a feltöltési kötelezettségnek már csak a százmillió forint árbevétel felett kell eleget tenni. Ez azt jelenti, hogy a cégek 90 százalékát már az idén sem terhelte ez a kötelezettség. A tavalyi adatok alapján a mikro- és kisvállalkozások a teljes társasági adóbevétel 36 százalékát fizették be, a közepesek 16, a nagyok pedig 48 százalékkal járultak hozzá a bevételekhez.
