BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vámügyeket intézne? Fontos változások jönnek!

Jövőre jelentősebb átalakítások lesznek a vámhatóságnál köszönhetően annak, hogy a vám- és pénzügyőrség és az adóhatóság egy szervezetté válik.

2010. december 29. szerda, 11:08

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Mindenképp érdemes lesz előzetesen tájékozódni azoknak, akik jövőre a korábbi vámhatóságot érintő ügyet akarnak elintézni - figyelmeztettek a Nemzeti Adó-és Vámhivatal megalakulásáról szóló sajtótájkoztatón.

A vám- és pénzügyőrség és az adóhatóság összevonásának következtében ugyanis átalakul a vámügyintézés intézménye. Az adóhatóságon belül átalakítás már nem lesz, hiszen ott ez már októberben megtörtént: a korábbi regionális intézményrendszer ismét megyei szintűvé vált.

A vámhatóságnál ezzel szemben lesznek módosítások - mivel a jelenleg még fegyveres szerv jövőre kormánytisztviselőkből áll majd. A parancsnokságok ennek megfelelően főigazgatóságokká alakulnak majd, az alsó fokú szervek pedig megyei igazgatóságokként működnek tovább. Ennek következtében több vámhivatal is megszűnik jövőre. Ezekről a Nemzeti Adó- és Vámhivatal ad majd tájékoztatást.

Az integrációval kapcsolatban még nem működik minden tökéletesen. Jóllehet Burillák Attila, az APEH korábbi, s vélhetően az új hivatal szóvivője óvatosan fogalmazott, vagyis reményének adott hangot, hogy a két szervezet informatikai rendszere összehangolható, valószínűleg lesznek még abból problémák, hogy a két rendszer pillanatnyilag nem kompatibilis.

Varga Árpád, az APEH elnökhelyettese megjegyezte: több mint tíz évvel ezelőtt már történt hasonló integráció, amikor a társadalombiztosítás rendszere az adóhatóság részévé vált. Akkor roppant kaotikus volt a helyzet, mert a tb-adatnyilvántartás hiányos volt. Ilyen probléma most biztosan nem lesz, ám az összeolvadás két év alatt vihető teljes körűen végbe.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet