BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Módszerek a vagyonok itthon tartására

2009. december 29. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több módszerrel is megpróbálta a kormány elérni, hogy kevesebb vagyon vándoroljon ellenőrizhetetlen számlákra, illetve az ott elhelyezett pénzek visszatérjenek. Az év végéig van lehetőség arra, hogy kedvezményes, tízszázalékos adó megfizetése mellett egy amnesztia keretében hazahozzák a magánszemélyek a kimentett vagyonukat. Szakértők szerint hiú ábránd azt hinni, hogy ebből befolyhat az eredetileg remélt 50 milliárd forint. A pénzek itthon tartására - vagy legalábbis a kivitel megadóztatására - több rendelkezés is hatályba lép jövőre. Ebbe a körbe tartozik a forrásadóztatás - 30 százalékos adót kell fizetni az után a pénz után, amely olyan államba irányul, amelynek nincs kettős adóztatást szabályozó megállapodása Magyarországgal vagy nem OECD-tagállam, és a pénz jogdíjból, kamatból vagy szolgáltatási díjból származik.

Az ingatlanos holdingcégeknek is lesz fizetnivalójuk jövőre. Ha egy olyan társaság cserél gazdát, amely értékének 75 százalékát ingatlanvagyona teszi ki, akkor az ügylet után illetéket kell fizetni. Az illeték az ingatlan értékének négy százaléka, egymilliárd forint érték felett pedig két százaléka, de legfeljebb 200 millió forint. Az illetéket akkor is meg kell fizetni, ha az ingatlanos cég vagyoni betétjének 75 százaléka cserél gazdát és az nem egy kézben, de egymással kapcsolt viszonyban álló felek kezében összpontosul. Ide tartoznak a kapcsolt vállalkozások és a közeli hozzátartozók tulajdonában álló kapcsolt vállalkozások is.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet