Látszólag egyszerűbb lett 2007-től a magánnyugdíj-pénztári tagdíjak bevallása, hiszen a korábbi rendszer helyett, a magánnyugdíj-pénztári tagdíjakat már nem kell külön az egyes pénztáraknak befizetni, hanem a többi járulékkal együtt az adóhatóság kapja azt meg. Az adóhatóság és a pénztárak közötti kapcsolatot az együttműködési megállapodás szabályozza, amelyet folyamatosan frissítenek, az egyeztetések napi szintűek az adóhatóság és a pénztárak között - mondta Csikósné Balogh Orsolya, az Aegon Nyugdíjpénztár főosztályvezetője a Stabilitás Pénztárszövetség háttérbeszélgetésén.
Az APEH a hibátlan bevallásokat havonta leválogatja magánnyugdíj-pénztári adónem-kódok szerint, a bevallásokat a bevallás benyújtási határidejét követő hónap végéig kapják meg a pénztárak, vagyis a februári kötelezettséget általánosságban március 12-ig kell bevallani, a pénztár a bevallási adatokat pedig április végéig kapja meg legkésőbb azokat. Az államkincstári befizetések azonban napi jelleggel érkeznek meg a pénztárak számlájára.
Az adóhivatal ez év márciusától – külön erre a célra kifejlesztett informatikai támogatás segítségével - tudja fogadni azokat a hibákat, amelyeket a pénztárak észlelnek és jeleznek. Az éves folyószámla-kivonatokat minden év október 30-ig kell megküldeni a foglalkoztatóknak. A hivatal és a pénztárak adatbázisai abban különböznek, hogy míg az APEH foglalkoztatói, addig a pénztárak foglalkoztatói és tagi szempontból is könyvelnek. Ha hibát észlelek, vagyis a foglalkoztatói és tagi adatokat nem lehet összefésülni, azt javítani kell. Amíg ezeket a hibákat nem javítják ki, addig a tagok számlájára nem is kerülhet a befizetett tagdíj.
Az, hogy a hibás bevallások nem mennek tovább a pénztárakhoz, azt is eredményezheti, hogy a tagdíjak hónapokon keresztül nem jelennek meg a számlákon. Ha a hibát kijavítják, akkor ezt követően már automatikusan átmennek a bevallási adatok is - mondta Locskai Botond, az APEH osztályvezetője. A hibátlan bevallásokról nem küld külön értesítést az adóhatóság, ám az esetleges problémákról bárki értesülhet az ügyfélkapun keresztül.
A pénztárak által észlelt hibák kijavítása egyelőre nem egyszerű. A pénztárak az ügyfélkapun keresztül küldik vissza a hibás bevallásokat - vagyis azokat, amelyeket az APEH jónak talált, de a pénztári felülvizsgálat során eltérések jelentkeztek - amelyek először egy rutin szűrésen megy keresztül. Ha nem itt van a hiba, jöhet a következő szint, ami történhet a rendszeren belül - például ha kiderül, hogy a tag elhunyt - vagy a foglalkoztató bevonásával. A legnehezebb az, ha a foglalkoztatók nehezen vonhatók be a javítási folyamatokba.
