BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Így adózunk jövőre

Az elkövetkező napokban várható, hogy az ősszel megszavazott, a köztársasági elnök által ma aláírt adótörvények megjelennek a Magyar Közlönyben. A nyári adóváltozásokkal együtt így nagyjából összeállt, mi változik jövőre és az idén az adózásban.

2009. november 16. hétfő, 11:58

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vannak olyan módosítások is a csomagban, amelyek már az idei évre is érvényesek, java részük azonban csak 2010-ben lép életbe - foglalta össze Garabuczi József, a KPMG menedzsere egy konferencián.

Enyhítéseket vezettek be a veszteségek elhatárolására vonatkozó szabályozásban, amely a módosítások értelmében már a pénzintézetekre is alkalmazható. Ez különösen kedvező, hiszen a korábban nem kalkulált bennragadt hitelek adott esetben nagyon lerontaná a társaságok eredményét.

Szintén alkalmazható az a módosítás, amely nem teszi kötelezővé a kérelem benyújtását - vagyis egy társaság maga döntheti el, hogy alkalmazza-e veszteségelhatárolást vagy sem, az adóhatósággal ráér egy esetleges ellenőrzés során egyeztetni ezzel kapcsolatban.

A 2010-es év egyik legjelentősebb módosítása az lesz, hogy megszűnik a különadó és a társasági adó kulcsa 16-ról 19 százalékra nő. Utóbbi változással kapcsolatban fontos, hogy a naptári évtől eltérő üzleti évet alkalmazó cégeknek a teljes üzleti évre meg kell fizetniük a különadót, s nem csak január elsejéig.

A kétféle, társaságokat terhelő adó összevonása nem jelenti azt, hogy mechanikusan fel lehet szorozni az adóterhelést. Egy sor adóalapot csökkentő tétel megszűnik ugyanis a társasági adózásban. Ide tartozik a kapcsolt vállalkozások közti kamatelszámolásból származó jövedelem, és a tőzsdei ügyletből származó bevétel ötven százaléka után alkalmazható tétel, ebben a körben csak a jogdíj marad csökkentő tételként.

Az áfatörvény módosítása a közösségi szabályozás átalakításának köszönhető. Jelentősen változik jövőre a határon átnyúló szolgáltatások adózása, s ennek következtében az ehhez kapcsolódó adminisztráció is - mondta Földes Balázs, a KPMG szenior menedzsere. A jelenlegi szabályok alapján főszabályként a szolgáltatásoknál a teljesítés helyét a szolgáltatást nyújtó székhelye vagy telephelye határozza meg.

Jövőre ezzel szemben a szolgáltatás igénybe vevője határozza meg a teljesítés helyét. Egy Magyarországon működő szolgáltató központ esetében ez azt jelenti majd, hogy nem a magyar adóhatósággal kell majd egyezkednie és tárgyalnia, hanem a sajátjával. Ez azért fontos, mert jelenleg elég hosszadalmas ügymenet során kaphatják vissza a cégek a visszaigényelt áfájukat, így nagyon költséges volt ennek finanszírozása.

A változás egyértelműen egyszerűbb lesz, ha speciális szolgáltatások nyújtásáról van szó. Eddig sok esetben inkább megfizették az áfát az ügylet után, most ezek a főszabály szerint adóznak. Szintén egyszerűbb lesz az üzletrész eladása is, itt sem kell a magyar áfát felszámolni -akkor sem, ha a magyarországi rész csak az ügylet egy részét jelenti, s valójában két más tagállamban lévő cég megállapodásról van szó. Kivételek is lesznek persze a főszabály alól, ide tartozik a szálláshely szolgáltatás vagy a használati jog átadása.

Az éttermi szolgáltatások esetében változott a főszabály, ami az esetek többségében azonban nem jelent majd változást. Eddig az étterem határozta meg a teljesítés helyét, míg most az igénybe vevő - a kettő azonban az esetek többségében megegyezik, vagyis gyakorlati változás itt nem lesz. Kivéve, ha olyan vendéglátó-ipari egységekről van szó, amely folyton változtatja a helyét. Tipikusan ide tartozik például ha egy egység állandó szereplője a Forma1-es versenyeknek, s hétről hétre más-más államban nyújt szolgáltatást. Itt ugyanis más-más kulcsokat kell alkalmaznia a társaságnak.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet