BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A cégek közel negyedénél megszűnne a cafetéria

Az érintett cégek 23 százalék megszüntetné jövőre a cafetéria juttatásokat, harmaduk pedig egy az egyben áthárítaná azt a munkavállalókra. Az idén a vállalkozások fele ad valamilyen juttatást dolgozóinak, ennek összege átlagosan havi 15 ezer forint.

2009. október 30. péntek, 10:50

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A becslések szerint a legelterjedtebb cafetéria elem az étkezési utalvány, a társaságok fele alkalmazza ezt a juttatási formát. Ebbe a körbe egyaránt beletartozik a hideg és meleg étel utalvány is, hiszen az idén még mindkettő adómentes. A második legkedveltebb juttatás az üdülési csekk, amelyet a cégek 16, a harmadik pedig az adómentes határig adható ajándékutalvány, amelyet kilenc százaléka alkalmazott - mondta Horváthné Szabó Beáta, a PricewaterhouseCoopers igazgatója egy a cég által rendezett konferencián.

Jóllehet a felmérés nem reprezentatív, a trendeket jól szemlélteti. Az átlagos juttatás havi szinten 15 ezer forint volt az idén, ami éves szinten 180 ezer forintot jelent. Összességében nem általános, hogy a cégek havonta nyújtanak adott fix összegű juttatást, az évenkénti egyszeri juttatás is népszerű.

Jövőre a cégek fele továbbra is az adómentes, illetve 25 százalékkal adózó cafetéria elemeket tervezi adni, vagyis a hideg étkezési utalvány, amely adómentesből az általános szabályok szerint adózó - ez nagyjából 96 százalékot jelent - körbe kerül valószínűleg érdektelenségbe fulladva meg fog szűnni.

A juttatást adó cégeken belül 35 százalékot tesz ki az a kör, amelyik egy az egyben áthárítaná annak terhét, 27 százalékuk pedig megosztaná a fizetendő terhet, és mindössze 12 százalék gondolja úgy, hogy átvállalja a jelenleg még adómentes természetbeni juttatásokra rakódó 25 százalékos adóterhet. A cégek 23 százaléka meg is szüntetné az utalványok nyújtását. Ennek valószínűleg az az oka, hogy egyébként sem tudott jelentősebb összegben juttatást adni a cég az alkalmazottaknak, és az adóteher áthárításával olyan szintre csökkenne annak értéke, hogy már értelme sincs.

Első pillanatra furcsának tűnhet, hogy a cégek nem tudják kigazdálkodni ezt a pluszterhet, hiszen jövőre jelentősen csökken a tb-járulékok mértéke is, vagyis eleve lenne mozgástér arra, hogy az alkalmazottak ne járjanak rosszul. Azonban az is elképzelhető, hogy a munkáltatók a korábban bejelentet járulékcsökkentést már eleve bekalkulálták a költségeikbe, vagyis a később bejelentett cafetéria adóztatás valóban pluszteherként is jelentkezhet.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet