BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megfúrná az adószakértők egyesülete a vagyonadót

2009. október 7. szerda, 17:16

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Alkotmánybírósághoz fordul a vagyonadótörvénnyel kapcsolatos kifogásai miatt a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete - mondta el a minap Herich György elnök egy a témában szervezett fórumon. Az egyesület szerint nem az a probléma, hogy a jogszabály megadóztatná az egyes vagyonelemeket, hanem az, ahogyan. Szerintük eleve nehezen meghatározható adott esetben a forgalmi érték, ami után az adót önbevallás útján meg kellene fizetni, ám erre elvileg könnyen lehetne megoldást találni. Herich szerint a magánszemélyeknek február 15-éig egyszerűen adatot kellene szolgáltatniuk a 30 millió forint feletti ingatlanjaikról, s az adatokat ezt követően az adóhatóság össze tudná vetni az illetékadatokkal. Így két év alatt egy megbízható és egzakt adatbázisa lenne a hatóságnak az adózás alá vonandó ingatlanokról.
Ennél azonban nagyobb probléma az egyesület szerint az, hogy a szabályozás nem teszi lehetővé az arányos adófizetést. Ha egy magánszemélynek van egy 29 millió forintos lakása, azt nem terheli adófizetési kötelezettség, ám ha egy házaspárnak van egy 31 millió forintos lakása, akkor egyenként 15,5 millió forint érték után keletkezik fizetési kötelezettség. Még jelentősebb különbség van a tulajdonost és a vagyoni jogot terhelő adófizetés között: míg a tulajdoni hányad arányában osztódik az adó is, ugyanez a vagyoni jogok esetében nem áll fenn.
Jóval túlmutat az ingatlanadón a szabályozás azon része, amely az adózás rendjéről szóló törvényre utal. Ennek értelmében ugyanis az ingatlanadóval kapcsolatos ellenőrzéseket az egyéb, jövedelemadózással kapcsolatos ellenőrzések körébe vonja. Ez azt jelenti, hogy egy ellenőrzés során a revizorok beléphetnek a magánszemélyek lakásába. Ezt pillanatnyilag még a vagyonosodási vizsgálatok során sem követelheti meg a hatóság. A jogszabály szerint a magánszemélyek magánszféráját csak kivételes esetben lehet megsérteni, akkor is kellő indokot kell szolgáltatni. Az egyesület szerint azonban egy vagyontörvény nem tartozik ebbe a kategóriába.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet