Tovább csökken jövőre az elkülönülten adózó jövedelmekből származó bevétel - legalábbis a kormány a beterjesztett költségvetésben erre számít. Míg tavaly ebből 178 milliárd forint bevétel keletkezett, addig az idén 167 milliárd, jövőre pedig 156,7 milliárd forinttal számol a Pénzügyminisztérium. A visszaesés egyik oka az, hogy már csak öt évig kell tartania a tulajdonosnak az ingatlant ahhoz, hogy adómentes legyen az értékesítésből származó jövedelem, míg korábban ez az időszak 15 év volt. Ez már a tavalyi ügyleteken is meglátszik, az idén és jövőre csak folytatódik ez a tendencia. A másik ok az, hogy csökkenni fog az osztalékként kifizethető összeg, ami az elkülönülten adózó jövedelmek tetemes részét, 40 százalékát teszi ki. Ez nyilvánvalóan a vállalkozások idei teljesítménye miatt várható.
A recesszió persze nemcsak az osztalékadó várható csökkenésében nyilvánul majd meg. Az egyes nagy értékű vagyontárgyak után fizetendő - a kormány által kitalált, majd a parlament által megszavazott - adókból származó bevétel sem úgy alakul majd, ahogyan az tavaly év közben még látszott. Eredetileg 62 milliárd forintra tette a kormány az ebből várható költségvetési bevételt, ennek egy része azonban elolvadt.
Valódi bevételt nyilván a nagy értékű ingatlanok után várhat a büdzsé, ez azonban a mostani várakozások szerint csak 49 milliárd forint körül alakul. Ennek egyrészt az az oka, hogy az ingatlanpiacon - főleg a nagy értékű ingatlanok esetében - jelentős áresés következett be, másrészt a kormány várakozásai szerint azon ingatlanok után, amelyek úgymond nem első ingatlanok (az első után, ahol a tulajdonos lakik, 30 millió forintig nem kell fizetni, a másodiknál 15 millió forintnál lép be az adófizetési határ, a harmadiknál pedig az első forintnál), kevesebb lesz a bevétel. Méghozzá azért, mert romlott az adózási hajlandóság, vagyis a kormány arra számít, hogy a korábbi várakozásokhoz képest többen akarnak majd trükközni az ingatlanadóval.
