BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A nagyvállalatok buktak nagyot tavaly

2009. szeptember 8. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több mint kétszeresére emelkedett tavaly az adózás előtti veszteség mértéke a frissen publikált bevallási adatok szerint, míg 2007-ben ezermilliárd forintot tett ki, addig tavaly már 2400 milliárd forintra nőtt. Az APEH adatai szerint ezt a veszteségtömeget nagyjából ugyanakkora kör produkálta tavaly, mint 2007-ben: 125 ezer vállalkozás vallott veszteséget, szemben a két évvel ezelőtti 111 ezerrel szemben. Vagyis tapasztalható volt ugyan némi bővülés, ám az nyilvánvalóan nem ad magyarázatot a robbanásszerű veszteségemelkedésre. A veszteség 44 százalékát a nagyobb vállalkozások produkálták: tavaly ezermilliárd forintot tett ki a mínusz, ami mintegy négyszerese a 2007-esnek. Két éve a 277 milliárd forint összegű veszteség a teljes mínusz 27 százalékát tette ki.
Arról egyelőre nincsenek még hozzáférhető adatok, hogyan alakultak a keletkezett veszteségek tükrében a veszteségelhatárolások. Ezek a változások egyébként az idei évre nézve sem lesznek mellékesek, hiszen az évközi adóváltozásoknak köszönhetően a pénzintézetek már ez évben is élhetnek a veszteségelhatárolás lehetőségével. Ezt valószínűleg többen is kihasználják, hiszen például a CIB Bank az első félévben több mint 600 millió forint veszteségről számolt be.
A 2007-es, sajnos pillanatnyilag legfrissebb adatok szerint a veszteségelhatárolás lehetőségével 50 ezer cég élt. Ez a kör a kimutatások szerint összesen 1449,6 milliárd forint, korábbi évekről áthozott veszteséggel rendelkezett, a 2007-ben leírt veszteség pedig 318,2 milliárd forintot tett ki, ezt 47 ezer vállalkozás produkálta. Két éve egy társaság átlagosan 29 millió forint áthozott veszteséggel rendelkezett, a leírt veszteség pedig átlagosan 6,8 millió forintot tett ki.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet