BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nincsenek munkanélküli vállalkozók

2009. augusztus 11. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Öt éve vezették be a munkaadói és munkavállalói járulék mintájára a vállalkozói járulékot, amely arra hivatott, hogy a munkanélkülivé váló vállalkozók kaphassanak valamilyen segítséget az újrakezdéshez, talpon maradáshoz. A szabályok szerint a négyszázalékos vállalkozói járulékot minden főállású vállalkozónak meg kell fizetnie, legyen akár egyéni vállalkozó, akár társaság személyes közreműködője. Járadékban azok a cégtulajdonosok részesülhetnek, akik négy egymást követő évben legalább 365 napot töltöttek el vállalkozóként, a járadék összege pedig a járulékalapot képző jövedelem havi átlagának 65 százaléka lehet. Ez a minimálbért alapul véve 46,5 ezer forint, az átlagos versenyszférára jellemző bért alapul véve pedig 68 ezer forint.
A 2005-ös bevezetés óta a vállalkozói járulék címén a Munkaerő-piaci Alapba befolyt összeg 6,5 milliárd forintról tavaly 13,7 milliárd forintra nőtt, ami jelentősen alatta maradt az eredeti terveknek. Az előirányzat tavaly 15,2 milliárd forint volt. Az idén a tervezett bevétel 14,4 milliárd forint, kérdés, hogyan alakul, a második félévtől ugyanis a minimálbér duplájáig csak 2,5 százalékos lesz a járulék mértéke, afölött pedig marad a négy százalék. Jövőre viszont a teljes jövedelem után is csak 2,5 százalékot kell majd fizetni.
A kifizetések egy évvel később indultak, hiszen a járadékra csak az volt jogosult, aki legalább egy éven át fizette a négyszázalékos járulékot. Az első évben csekély, mindössze 437,5 millió forintot fizettek ki a munkaügyi központokban jelentkező, állástalanná vált vállalkozóknak. Tavaly ez az összeg jelentősen megemelkedett, ám még mindig jóval az előirányzat alatt maradt: míg összesen 2,1 milliárd forint járadékos kifizetést kalkulált a kormány, a kifizetések alig haladták meg az 1,6 milliárd forintot. Az előirányzat az idei évre is ehhez hasonló mértékkel számol.
Ez azt jelenti, hogy a befizetett járulék mindössze tíz százaléka kerül vissza a vállalkozókhoz, a fennmaradó részt a Munkaerő-piaci Alapon belül máshol használják fel. Persze ez a teljes alap bevételét tekintve elég csekély összeg, hiszen tavaly munkaadói járulék címén 212,4 milliárd, munkavállalói járulék címén pedig 97,6 milliárd forint bevétel keletkezett.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet