BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Legyünk gyorsan túl rajta?

2009. július 28. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az elmúlt hónapokban több olyan esettel volt szerencsém vagy inkább szerencsétlenségem találkozni, amikor egy APEH-eljárásban a másodfokú adóhatóság megsemmisítette az elsőfokú adóhatóság határozatát, és új eljárás lefolytatását írta elő. Az ügyfél legszívesebben már bontotta volna a pezsgőt, de kiderült, hogy örömük korai volt. Mielőtt valaki megijedne, hogy konkrét adóügyekről mondok "védőbeszédet" egyes ügyfelek érdekében, szeretném rögzíteni, hogy eltérő esetekről születtek döntések és nem szeretnék folyamatban lévő ügyekben még cégnév nélkül sem véleményt nyilvánítani.
A részletek mögött meghúzódó általános megközelítés viszont már olyan veszélyt jelez, amire érdemes odafigyelni. Egy eset is sok lenne, térjünk a lényegre. Az elsőfokú adóhatóság és az ügyfél között vita alakul ki. A tét nyilván nem kevés, hiszen az adójogi megítéléstől függően komoly adóhiányról, illetve a jogkövetkezményekről (bírság, pótlék) kell dönteni. Észrevételek, jegyzőkönyvek sokasága készül, szakember legyen a talpán, aki ezek között el tud igazodni. Az elsőfokú határozat elmarasztaló, amelyre azonnali válaszként születik meg a fellebbezés. A tét nagyságrendjére tekintettel minden szakmai és formai érvet be kell vetni. Minden apró formai hibába, amit az APEH az eljárás, a bizonyítási folyamat során elkövetett, belekapaszkodik az adózó, hiszen érthető módon egyetlen cél lebeg a szeme előtt. Megúszni, megúszni, megúszni.
A másodfokú adóhatóság nincs könnyű helyzetben. Akár több száz oldalnyi dokumentumot kell feldolgoznia, értelmeznie és végezetül az adott ügyben ezekről elfogulatlanul döntenie. Az elmúlt években az APEH nagyon sok új feladatot kapott és a költségvetés helyzete miatt a bevételi kényszer sem lett kisebb. Az adórendszer folyamatos változása miatt általában a szegény adófizetőket szoktuk sajnálni, akik erre rá is szolgálnak, de gondoljunk bele, hogy ugyanezeket a gyorsan változó szabályokat kell az APEH szakértőinek is követniük. A másodfokon eljáró köztisztviselők számára ezért csábító a lehetőség, ha formai hibákra bukkannak az elsőfokú ítéletben, főleg ha az alapkérdések megítélése szakmai szempontból egyébként sem könnyű.
A feszítő határidők mellett gyorsan megszülethet a megsemmisítő határozat, amely a formai hibák miatt rendeli el az új eljárást. Hamar kiderül azonban, hogy az ügyfél öröme korai volt. Az elsőfokú hatóság úgy érzi, hogy ha formaiak a hibák, akkor csak ezeket kell kijavítania és az alaplogikájuk biztosan jó volt, ha ebbe nem kötöttek bele másodfokon. Emberek vagyunk, ha nem muszáj, nem szívesen valljuk be, hogy tévedtünk. Kezdődik minden elölről, de a lényeg nem változik. Megszületik a formai hibákat kiküszöbölő új határozat, lényegében változatlan megállapítással, erre válaszul jön az új fellebbezés és máris megint a másodfokú APEH-munkatársak tanulmányozzák a most már többszörösére duzzadt aktatömeget. Jó eséllyel új előadóhoz kerül az ügy, aki legszívesebben az egészet kivágná az ablakon a Dunába, de abbéli félelmében, hogy kihorgássza valaki az adótitkot, inkább nekiveselkedik. Eltelt több mint egy év, mindenki ideges, elképesztő mennyiségű papír készült és most nincs tovább, döntenie kell abban a szakmai kérdésben, amire a kezdetektől nem akaródzott választ adni.
A fenti kis színes történetet talán túlkarikíroztam, de nyugodtan állíthatom, hogy az érintett cégek vezetői, tulajdonosai az értelmetlenül elhúzódó eljárás miatt a legkevésbé sincsenek vicces kedvükben és értetlenül állnak a végtelenségig elhúzódó eljárások előtt. Ha biztosan megússzák, akkor szerintük is inkább tartson még további tíz évig a viaskodás, de azért minden szereplő tudja, hogy ez így nem normális.
Túlterheltség, feszítő határidők, kapacitáshiány sem indokolhatja a formalizmus terjedését. A formai megoldások helyett az érdemi válaszokat nem szabad halogatni. A fenti benyomások nem állítanám, hogy minden szinten és minden ügyben jellemzőek lennének, sőt az esetek túlnyomó többsége normális mederben halad, de ahogyan az elején jeleztem, már egy eset is sok. De ennél azért sajnos biztosan többször fordul elő a fenti jelenség.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet