BUX 139618.92 0,55 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mi van Bajnai adócsomagjában?

Egyelőre nem sokat tudni arról, hogy Bajnai Gordon programjában milyen adóátalakítást célzó intézkedések találhatók.

2009. április 6. hétfő, 09:54

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A távozófélben levő kormánynak van benyújtott adójavaslata, ám azt a múlt héten ötpárti egyetértésben levette a napirendről az országgyűlés. Elképzelhető, hogy az új kormány felállásával ismét megnyitják a vitát, legfeljebb egy sor módosító indítvánnyal maga a kormány javasol alapos átalakítást. Egy másik forgatókönyv szerint inkább visszavonják a mostani javaslatot és új verziót nyújtanak be, amelyik már teljes mértékben igazodik Bajnai elképzeléseihez.

Cselekvésre azonban csak az új kormány felállása után kerül sor, vagyis optimista forgatókönyv szerint is csak két-három hét múlva - így a parlamentnek alig marad ideje lefolytatni a vitát és megszavazni az új törvényeket, ha továbbra is cél az évközbeni, júliusi módosítás. Ezt azért lehet feltételezni, mert Bajnai nemcsak 2010-ben, hanem már az idén is jelentős kiadáscsökkentő intézkedések bevezetését javasolja, ezek között több szociális jellegű juttatás szigorítása vagy megszüntetése is megtalálható. Furcsa lenne, ha ehhez nem társulna adókat érintő szabályozás is - elég csak a tervezett áfaemelésre gondolni.

Amit Bajnai adójellegű elképzeléseiről tudni lehet, az az adócsökkentést, az adóadminisztráció egyszerűsítését és az adóbázis szélesítését célozza meg. Ennek tükrében vélhetően nem vétózza meg az új kormány a járulékcsökkentésre és a jövedelemadó kedvezményeinek drasztikus visszanyesésére irányuló javaslatokat. Ami viszont ma még kérdés: az eredetileg tervezettnél keményebb megszorítások mellé tervezi-e a kormány az adójavaslat hasonló szigorítását is.

A szakszervezetek már az enyhébb verzióval sincsenek kibékülve, legalábbis egyetlen, az Országos Érdekegyeztető Tanácsban helyet foglaló munkavállalói érdekképviselet sem támogatta az elképzeléseket, különösen a cafeteria megadóztatását. Ezzel szemben a gazdasági szereplők túl langyosnak találták a beterjesztett törvénymódosítást, mert szerintük az semmivel sem javítaná a versenyképességet és semmivel sem tenné könnyebbé a válságból kivezető utat.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet