BUX 139631.57 0,56 %
OTP 45700 0,88 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elveszett paradicsom?

2009. március 24. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Úgy tűnik, a fejlett országok keményebb fellépést látnak szükségesnek az úgynevezett adóparadicsomokkal és azok használóival szemben. Természetes, hogy a világgazdaságot sújtó válság hatására a kormányok fokozottan érzékenyen reagálnak a kezükből kicsordogáló adóbevételekkel kapcsolatban, és igyekeznek minden eszközzel megakadályozni az offshore cégekkel folytatott adóoptimalizálást.
Az OECD - mint a fejlett államok gazdasági érdekképviselete - eddig is komolyan foglalkozott ezzel a kérdéssel, és eredményeket is fel tud mutatni, például az eddig mereven elzárkózó Liechtenstein és Monaco is hajlandónak mutatkozik feladni a szigorú banki titoktartást és együttműködni más országok hatóságaival ezen a téren.
Ugyanakkor a másik oldalon ott vannak a jövedelemtulajdonos vállalatok vagy magánszemélyek, akik szintén a gazdasági krízis miatt növekvő érdeklődést mutatnak az offshore cégek és a bevonásukkal elérhető legális adómegtakarítási lehetőségek, a törvényes adóteher csökkenése iránt, de természetesen azok is meg akarják majd tartani offshore cégeiket, akik eddig is illegális célokra használták azokat.
Éppen ezért véleményem szerint az adóparadicsomok nem fognak máról holnapra eltűnni a térképről.
A technikák vagy a helyszínek változhatnak, lehet, hogy offshore céget alapítani és használni nehezebb és kockázatosabb lesz a jövőben, de szinte biztos, hogy még a legszigorúbb adórendszerek és hatóságok sem lesznek képesek tökéletesen megszüntetni a jövedelmek kedvezőbb adózási környezetbe vándorlását.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy bár a fejlett országok adótörvényei valamilyen formában korlátozzák és büntetik az offshore cégek használatát, nem egy OECD-tagállam maga is biztosít az adóparadicsomokhoz hasonló kedvezményeket a külföldi befektetőknek, vagyis a jelenség "házon belül" is létezik, igaz, jóval korlátozottabb és átláthatóbb formában.
A helyzet tehát nem egyszerűsíthető le a tőkeerős, nagy gazdaságok és néhány karibi szigetország vagy európai miniállam érdekeinek ellentétes voltára. Ennek megfelelően a jövedelemtulajdonos országok kormányainak sem csak a büntetés és a nyomásgyakorlás eszközeivel kell élniük, ha helyben kívánják tartani az adóbevételeket, hanem pozitív ösztönzőket is be kell vetniük, ami elsősorban a hazai adóterhek csökkentését, a vállalatok és magánszemélyek adózási feltételeinek kedvezőbbé tételét jelenti.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet