BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Romániában áfaemelést, Ausztriában adócsökkentést hoz a válság

A tervezett adómódosítások ellenére sem lesz túl versenyképes a magyar adórendszer a balkáni államokhoz képest.

2009. március 5. csütörtök, 13:30

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idén és jövőre legfeljebb közeledni fog a magyarországi adóterhelés a többi országéhoz, a kardinális különbségek viszont megmaradnak. A balkáni államok egyébként nem terveznek jelentősebb átalakítást sem az idén sem jövőre, kisebb változások azonban lesznek - derült ki a BDO Forte adótanácsadó cég regionális fórumán.

Ezek szerint Ausztriában tovább csökken a jövedelemadó, pontosabban tízezerről 11 ezer euróra amelkedik az adómentes határ. Emellett a társasági adózásban egy gyorsított értékcsökkentési eljárással próbálják meg pörgetni a fogyasztást. Szintén az adómentes határ kitolását tervezi Szlovénia is, a jövedelemadót ezek szerint 500 euró helyett ezer euró fölött kellene csak megfizetni.

Szerbiában a kisadókkal próbál majd a kormány pluszbevételekre szert tenni jövőre, Romániában pedig - valószínűleg az IMF ajánlása miatt - emelkedhet az áfa a mostani 19 százalékról. Erről még nincs határozott elképzelés, leginkább annak függvénye a kérdés, hogy a tárgyalások során az IMF mekkora mértékű emelést tartana megfelelőnek - Románia nemrégiben kezdte meg a tárgyalásokat az IMF-fel.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet