A Napi Gazdaság cikke.
Az a cég és vállalkozás, amely elvileg megfelelt a jogszabályi előírásoknak, mégis a kilépés mellett döntött, hat hónapig még megmásíthatja elhatározását. Tavaly év végén valamivel több mint százezer evaalanyt tartott nyilván az APEH, ez az idei fordulónál százezer alá csökken.
Az elmúlt években nem nagyon követte az adóalanyok száma a törvényi változásokat. Az első négy esztendőben stabilan emelkedett az evások száma, az induláskori 53 ezerről 78, majd 99 ezerre. Ezt követően viszonylag hektikusan változott a kör. Arra sincs magyarázat, hogy 2005 végére miért nőtt 108 ezerre a számuk, hiszen például a 15 millióról 25 millióra emelt bevételi határ nem generált ekkora mértékű bővülést. Mint ahogyan az adó kulcsának jelentős emelése sem tántorította el az evásokat: 2006 októberétől a 15 százalékos adókulcs 25 százalékra emelkedett. Ebben az évben szeptember végén is kaptak lehetőséget az evások a kiugrásra, de nem volt érezhető mozgás, mint ahogyan ezt az adatok is mutatják, valamelyest még nőtt is a számuk.
A nagyságrendileg százezer evás évről évre stabilan növekvő árbevételt realizált. Ezeken az adatokon természetesen már meglátszott a 2006-os adóemelés is, ami jelentősen megdobta az azévi bevételt. Tavaly a tervezett 168 milliárd helyett csak 153 milliárd forint folyt be a büdzsébe, ez volt az első olyan év, amikor az adónem nem teljesítette túl az előirányzatot. Az idén 120 milliárd forint folyt be az első 11 hónap alatt, az éves előirányzat 168,7 milliárd forint - a feltöltés során kialakult éves bevételt egyelőre nem hozta nyilvánosságra a Pénzügyminisztérium. Jövőre 177 milliárd forint bevételt tervez evából a kormány.
