BUX 139303.74 0,0 %
OTP 45330 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Júliustól át kell alakítani a közhasznú társaságokat

A jövőre megszűnő közhasznú társaságok átalakítása komoly adózásbeli változással is jár. Megszűnik az általános kedvezmény és jövőre megbontottan kell bevallást készíteniük az érintetteknek.

2008. december 2. kedd, 23:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Júliustól gyökeresen átalakulnak a közhasznú társaságokra vonatkozó szabályok, megszűnik ugyanis ez a besorolás. A gazdasági társaságokról szóló törvény két évvel ezelőtt rendelkezett arról, hogy a közhasznú társaság mint cégforma 2009 júliusától megszűnik. A jogszabály életbe lépése óta egyébként már nem is lehet kht.-t alapítani, jövőre viszont minden még működő vállalkozásnak át kell alakulnia nonprofit gazdasági társasággá. Nonprofit társaság bármilyen cégformában működhet, a lényeg az, hogy a nevében jelezni kell: nem profitérdekelt társaságról van szó. A változás azt is maga után vonja, hogy nem lehet automatikusan közhasznú és kiemelten közhasznú besorolást kapni, ahhoz ugyanis speciális feltételeknek kell megfelelni.
Ezzel együtt módosul a nonprofit társaságok adózása is, erről hétfőn tartott zárószavazást az országgyűlés. Alapvetően a nonprofit cégek elveszítik mostani adómentességüket. Csak akkor részesülhetnek ezek a társaságok adómentességben, ha rendelkeznek közhasznúsági besorolással. Eddig azon múlt, hogy közhasznú vagy kiemelten közhasznú volt egy vállalkozás, hogy mi szerepelt a tevékenységi körében. Júliustól viszont ez az általános kivételezés megszűnik, és a közhasznúságot végeredményben ki kell érdemelni.
Ha egy cég nem szerzi meg a besorolást, akkor elveszíti a kedvezményeket, vagyis az általános szabályok szerint kell társasági és ebből következően egy sor más adót is fizetnie. Ebből azonban az is következik, hogy jövőre mindenképp külön kell kezelnie egy ilyen társaságnak az első és a második félévet, hiszen júliusig mint közhasznú társaság adózik, júliustól viszont az általános szabályok vonatkoznak rá.
Kétféleképpen járhatnak el ezek a cégek mind a társasági adó, mind a helyi adók esetében. Egyrészt kettébonthatják az évet a naptári napok alapján - adott napig közhasznú, azt követően nonprofit társaságként adózva, másrészt arra is lehetőség nyílik, hogy közbülső mérleg elkészítésével válasszák szét a kétféle működést. Meg kell jegyezni, hogy azoknak a társaságoknak, amelyek nem szereznek közhasznúsági besorolást, az adóalapjukat meg kell növelniük a saját tőke adómentes összegével. Vagyis nem lehet felhalmozni vagyonokat a cégekben abban a reményben, hogy megúszható lesz az adófizetés.
Fontos, hogy a nonprofit gazdasági társaságoknak bizonyos adókat nem csupán júliustól számolva kell megfizetniük, hanem a teljes adóévre - vagyis a közhasznú társaságként eltöltött fél év után is. A társasági adóra ez nem vonatkozik, a különadóra viszont igen. Emellett az innovációs járulékot is egész évre kell megfizetni és az éves elszámolású iparűzési adót is a teljes évre kell a nonprofit társaságnak kiszámítania.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet