A Napi Gazdaság cikke
Soványkára sikeredett az ismételten benyújtott adócsomag: az ideiglenesen elhalasztott adócsökkentés helyett ugyanis javarészt az egyszerűsítéseknek engedne teret a kormány. Ez nem jelent egetrengető átalakítást: a szombaton beterjesztett csomagocska normaszövege 29 oldal. Az is magyarázza a karcsú verziót, hogy csak azokat az egyszerűsítést célzó módosítókat tartaná meg a kormány, amelyek egyetlen fillérrel sem befolyásolják a büdzsét - se pro, se kontra.
Vagyis egyszerűsítés címén nem kívánnak többet kisajtolni például a vállalkozói szférától. Az eredeti javaslatban szereplő elképzelés ugyanis, ami megszüntetné ugyan a különadót, de a társasági adó kulcsának 18 százalékra emelésével és egy sor adóalap-korrekciós tétel kiiktatásával gyakorlatilag növelné a vállalkozások terheit, nem került a javaslatba.
A kormány megtartaná az egységes közteheralapokat érintő módosítást, ennek értelmében a munkaadói járulék és a szakképzési hozzájárulás a társadalombiztosítási járulék alapjának megfelelően alakulna. A munkavállalói járulékot pedig az egyéni egészségbiztosítási járulékkal megegyező alappal kellene számolni.
A korábban benyújtott adótörvények még nem tartalmazták a családi pótlék átalakítását célzó módosításokat. A változás nem lesz nagy, mindössze annyi, hogy az inflációnak megfelelően, 3,9 százalékkal emelkedik a családi pótlék összege - ám csak szeptembertől.
A közbeszerzéseket érintő úgynevezett nullás igazolást megkövetelő szabályt is meghagyná a kormány. A tervezet szerint a 200 ezer forint feletti kifizetéseknél a fővállalkozó csak akkor fizethetné ki az alvállalkozóját, ha az adóhatósági igazolást mutatna arról, hogy nincs köztartozása. A társaságoknak lehetőségük lenne az igazolás kiváltására, amely 30 napig lenne érvényes, de kérhetnék felvételüket a köztartozásmentes adózók listájára. Ezt akár online is megtehetnék, ezzel pedig kiválthatnák a folytonos igazoláskérést. Az adatbázis annyiban különbözik a minősített adózók listájától, hogy ennek csak a pillanatnyi tartozásmentesség a lényege, míg a minősített adózóknak három éven keresztül makulátlanul kell működniük.
A lista havonta, 10-én frissülne, először február 10-én lenne megtekinthető. Ha valaki hamis adatok alapján akarna bekerülni az adatbázisba, annak 500 ezer forint bírsággal kell számolnia - magánszemélyeknél ez 200 ezer forint büntetést jelent.
Kis szigorítást azért sikerült beépítenie a pénzügyi tárcának a rendszerbe. Egyrészt megszűnik a kettős adóztatás a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozók esetében, de az az egyféle teher megemelkedik. Az egészségügyi szolgáltatói járulékot eddig azoknak a nyugdíjas vállalkozóknak kétszer kellett megfizetniük, akik egyéni vállalkozásuk mellett egy társas vállalkozás személyesen közreműködő tagjai is voltak. Ez jövőre megszűnik, ugyanakkor a járulék mértéke 4350 forintról 4500 forintra nő. Összességében nyilván több nyugdíjas vállalkozót érint a járulékemelés, mint a kettős adófizetés megszüntetése, vagyis a módosítás egy újabb intézkedésnek felel meg a nyugdíj melletti vállalkozások ellen. A nyugdíj mellett vállalkozóknak első körben meg kellett fizetniük az egészségügyi szolgáltatói járulékot, jóllehet rendelkeznek biztosítotti jogviszonnyal.
