A vásárló nyugtamegőrzési kötelezettségének bevezetését az adószakértők többsége nem szorgalmazza, akad, aki szerint az alkotmányossági próbát sem állná ki a rendszer, ám azzal mindenki egyetért, hogy a számla, illetve nyugta elkérését ösztönözni kellene. Ha a lakosságban tudatosítanák, hogy a "papírozás" mellőzésével elősegítik az adóeltitkolást, vélhetően nagyobb hajlandóságot mutatnának a nyugták és a számlák elkérésére. Egyes szolgáltatások - például lakásépítés vagy -felújítás - igénybevétele esetén azonban a vevő is jobban jár anyagilag, ha nem követel számlát, persze így garanciális jogaival sem élhet. Az adótudatosság javítható lenne az érdekeltség megteremtésével is. Évekkel ezelőtt az APEH egy dél-amerikai ország mintájára már kidolgozott egy szakértői anyagot a nyugtagyűjtés ösztönzésére - mondta lapunknak Vámosi-Nagy Szabolcs. Az Ernst & Young adószakértője hozzátette: a mintát szolgáltató országban az elkért, névvel és címmel ellátott nyugták egy nagy show keretében lezajló nyereménysorsoláson vesznek részt, amelyet vasárnaponként a televízió élő adásban közvetít. Azt egyelőre nem tudni, hogy a kormány a nyugtamegőrzési kötelezettség bevezetésén kívül más lépést is fontolgat-e a társadalom adótudatosságának növelésére vagy ösztönzésére. A Pénzügyminisztériumban dolgoznak a törvényjavaslaton, amelyet az őszi adócsomaggal együtt nyújtanak majd be - közölték lapunkkal a tárca sajtóosztályán.
NAPI
