BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem tanácsos idő előtt beleugrani az adatszolgáltatási kötelezettségbe

Amire nem volt elég a hatóságoknak négy hónap a törvény elfogadása óta, arra miért lenne elég a vállalkozásoknak másfél – teszik fel mostanában egyre gyakrabban a kérdést a havi adatszolgáltatás közelgő bevezetése miatt aggódó cégek, amelyek keveslik a felkészülésre hagyott időt.

2006. március 21. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Másfél hónap múlva kell elsőként teljesítenie az érintett vállalkozásoknak elektronikus úton a havi adatszolgáltatást, ám még mindig hiányzik a végleges verziója a nyomtatványok fájlstruktúrájának. Így a felkészülést sem tudják megkezdeni a cégek, pontosabban amíg hiányos a fájlstruktúra, nem applikálják azt a saját bérszámfejtő programjaikhoz. Különösen gondban lehetnek azok a kisebb könyvelőirodák, amelyek jellemzően negyedéves bevallókat tudnak az ügyfeleik között: ők ugyanis olyan bérszámfejtő programokat használnak, amelyek nem minden esetben kompatibilisek az adóhivataléval. Piaci hírek szerint, de a másik oldalon sem állnak még készen a havi rendszerességű adatforgalomra, állítólag a Miniszterelnöki Hivatalban sem tekinthető felkészültnek a rendszer.
Ezek alapján nem tanácsolnám azon vállalkozásoknak, hogy még idén rátérjenek a havi adatszolgáltatásra, amelyeket egyébként erre csak a jövő évtől kötelez a törvény – mondta lapunknak Zara László adószakértő. Elég, ha megvárják a törvényben megszabott 2007. január 31-i időpontot, amikortól csatlakozniuk kell a rendszerhez – ráadásul olyan információk is elterjedtek szakmai körökben, hogy esetleg későbbre tolódik ez a határidő. A könyvelői szakma szerint más határidők esetében is szükség lenne ilyen lépésekre, például minden hónap 12-e helyett egy későbbi napig teljesíthetnék a havi adatszolgáltatást azon könyvelők, akik több vállalkozás ügyében is eljárnak.
Azonban nemcsak emiatt főhet a fejük a könyvelőknek, a mai napig nem kaptak ugyanis világos értelmezést a hatóságoktól arról, hogy meddig is terjed a felelősségük az elektronikus adatszolgáltatás során. A Pénzügyminisztériumból ugyan olyan jelzések érkeztek, hogy korlátozott a felelősség, az legfeljebb a hibás bevallás esetén megállapítandó mulasztási bírságig terjed, de ez nem nyugtatta meg a szakmát, mivel szerintük iránymutatás híján jóval szélesebben is értelmezheti majd a hatóság a felelősségüket. A bevallások, illetve adatszolgáltatások hiányos, illetve valótlan adatokat tartalmazó vagy elmulasztott benyújtása esetén a mulasztási bírság mértéke a törvényben rögzített legmagasabb érték és a bevallással, illetőleg adatszolgáltatással érintett magánszemélyek számának szorzata – mondta a NAPI Gazdaságnak Gyöngyösi Márton, a KPMG asszisztens adómenedzsere. A törvény rövid türelmi időszakot biztosít a mulasztási bírság hatályba lépésére – ezen bírságolási szabályokat a bevallás, illetve az adatszolgáltatás benyújtására 2006 negyedik hónapjától kötelezettek, valamint az ezt választó adózók esetében 2006. október 1-jétől, a többi adózó esetében 2007. július 1-jétől kell alkalmazni.
Ha több a feladat, nagyobb a felelősség, akkor annak meg is kell jelennie a könyvelői munka díjazásában – gondolkodnak sokan a szakmában, ám Zara László ezt másképp látja. Szerinte a havi adatszolgáltatás legfeljebb indulásakor jelenthet többletmunkát, idővel beállnak az automatizmusok, gördülékennyé, egyszerűbbé válik a feladat, úgy, ahogy például az elektronikus bevallásoknál történt. Ezzel együtt biztos lesznek olyan könyvelők, irodák, akik erre hivatkozva emelik áraikat, ám hogy mennyivel, azt Zara László sem tudta megbecsülni. Arról sincs ugyanis elegendő információ, hogy milyen tarifákkal dolgoznak a szakmában, ráadásul a számla nélküli fizetések sem könnyítik meg a kalkulációt. Inkább lehet tudni arról, hogy milyen pénzekért dolgoznak a bérszámfejtő vállalkozások: Zara László szerint Budapesten elkérhetnek 2300–2500 forintot is havonta egy személy után, míg vidéken 1000–1500 forint körül mozog a díjazás.
Az elektronikus úton történő bevallás és adatszolgáltatás alkalmazásához az adózóknak az okmányirodáknál regisztráltatniuk kell magukat egy egyedi azonosító megszerzése érdekében. Ennek elmulasztásáért, illetve késedelmes teljesítéséért 500 ezer forintig terjedő bírságot ír elő a törvény – hívja fel a figyelmet Gyöngyösi Márton.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet